zprávy z Mongolska
Čechomor v Mongolsku - obrázek

Čechomor v Mongolsku - obrázek

Ať už to v Evropě vypadalo jakkoli, my v Ulánbátaru jsme si české předsednictví EU užili. Začátkem roku ambasáda zveřejnila plán doprovodných akcí – výstav, koncertů a promítání a dočkala se velkého ohlasu, protože zima je dlouhá a kulturní nabídka omezená (i když všechna čest místní opeře a systému kolujících DVD). Největší z pořádaných akcí byla návštěva Čechomoru – a tak se celou zimu říkalo: “Bude to dobrý:  mrazy v dubnu skončí, Ulánbátar se zazelená a přijede Čechomor!”
A přijel! Koncerty byly dva – konaly se ve velkém koncertním sále pro 1000 lidí na Suchbátarově náměstí a spolu s Čechomorem vystupovala mongolská folkrocková kapela Altan Urag (proslavili se mj. podílem na soundtracku pro velkofilm o Čingischánovi). Oba koncerty byly plné, úspěch byl velký a české osazenstvo by kapelu nejradši nechalo zpívat v české hospodě i všechny ostatní večery, které tu strávila, než pokračovala na další štaci do Pekingu.
My ulovili Františka Černého, a z nedostatku originálnějších nápadů jsme se ho zeptali:
“Tak jak se Vám hrálo v Ulánbátaru?” A  on, jak jinak, odpověděl, že moc dobře:
FČ: Hráli jsme zatím jenom v Evropě a v Americe. V Asii jsme poprvé, takže to je celé moc zajímavá zkušenost a kromě hraní si užíváme i město a okolí. Trochu jsme měli potíže s technikou, přece jen jsme zvyklí na jinačí vybavení. Navíc jsme museli aparaturu nastavovat několikrát, protože nám ji pokaždé někdo rozhasil. Ale brali jsme to sportovně.
UB Dnes: Vybírali jste písničky nějak zvlášť pro mongolské publikum?
FČ: Normálně, když někde hrajeme, tak se podíváme do počítače, co jsme tam hráli minule, a sestavíme program tak, abychom se neopakovali. Ale tady jsme poprvé, tak jsme hráli svoje nejoblíbenější.
UB Dnes: Jak se vám líbí Altan Urag?
FČ: Moc. Je to kapela s drsnou image a mají pořádný odpich. Ale když jsme se ptali, o čem zpívají, je to všechno taková přírodní pohodička. Když my Mongolům říkali, o čem zpíváme – a my máme zabitých milých a mládenců a vojáků dost – tak se jim to zdálo moc drastické a prý že máme radši zpívat o hezkých věcech. To nás překvapilo.
UB Dnes: Ale ohlas jste měli veliký.
FČ: Publikum bylo fajn. I když se hodně tleskalo mezi písničkami a na naše poměry málo na úplném konci. Ale to je prý v Asii normální. Nemá se nic schovávat na přídavky.
UB Dnes: Tak ať se Vám v Číně taky všechno povede. Moc děkujeme za skvělé koncerty!
Fotografie z koncertu od Daniely najdete tady.
 
 
08.06.2009 04:40:13
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one