zprávy z Mongolska
Galakoncert paní Nany - obrázek

Galakoncert paní Nany - obrázek

Počátkem roku 2008 se se svým ulánbátarským působištěm rozloučil velvyslanec Jiří Nekvasil. Zanechal po sobě výbornou pověst, v neposlední řadě i díky své ženě, paní Naně Kobaladze, která spolupracovala s ulánbátarskou operou a napsala tu několik nezapomenutelně temperamentních skladeb pro klavír.
Velvyslanecký pár se s Mongolskem rozloučil 14. února 2008 galakoncertem v národním divadle. Mongolsko bylo čerstvě po oslavách tradičního nového roku a venku na Suchbátarově náměstí mrzlo, až praštělo. Hudba musela zachraňovat, co se divadelnímu topení nedostávalo, ale zvládla to skvěle.

Paní Nana se představila jako pianistka, zpěvačka, skladatelka i školitelka operních pěvců a dokonce také jako malířka. Z vlastní tvorby zahrála dvě skladby inspirované Mongolskem: „Tanec mužů“ a „Naadamoví koně“ a zazpívala píseň na slova mongolské básně „Pamatuj na mě“. Ve foyeru divadla byly vystaveny její mongolské obrazy.

Paní Nana uvedla na jeviště svou studentku operního zpěvu Batjargal, zahrála si s japonským velvyslancem a klarinetistou Y. Ichihashim, s populární mongolskou houslistkou Deegii a na klavír doprovodila také několik předních sólistů mongolské opery.

Během večera se na pódiu vystřídaly různé styly a několik desítek hudebníků včetně velkého orchestru a velkého smíšeného sboru. Zazněla i skladba „Píseň přírody“ inspirovaná mongolským folklórem od T. Nyamdorje, který byl na přelomu 80. a 90. let označován za českého Karla Kryla, a představil se i mladý houslista, který v česku absolvoval letní hudební školu. V závěru večera jedna z mongolských sólistek zazpívala v češtině árii z Dvořákovy Rusalky a to už málokteré oko zůstalo suché. Loučící se český velvyslanec dokonce vyběhl na jeviště, před bledou Rusalkou poklekl a políbil jí ruku.

Večer zakončilo poděkování a rozloučení: Svět je dnes velmi malý a my se těšíme, že se s vámi znovu setkáme, ať už v České republice, v Gruzii nebo jinde...

V současné době zastává Jiří Nekvasil post velvyslance v Afghánistánu a paní Nana je v rodné Gruzii. Přejeme jim oběma do budoucna klidnější působiště a jen to nejlepší.

28.10.2008 05:14:37
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one