zprávy z Mongolska
Tajemná gejša - obrázek

Tajemná gejša - obrázek

Záhadná bílá tvář s rudými rty a postava zahalená do nádherně zdobeného kimona. Tak vypadá tradiční japonská společnice gejša. Pokud se někdy podíváš do Japonska, možná na ulici spatříš nalíčenou dívku v kimonu, která se nechává fotografovat turisty. Bude vypadat jako gejša, ale nebude skutečná. Ty pravé gejšy totiž prošly příliš tvrdým výcvikem na to, aby marnily svůj čas, píše Martina Otčenášková. Čtěte více....

Živé umělecké dílo

Gejšy se poprvé objevily asi před 300 lety a jejich úkolem bylo a stále je dělat mužům příjemnou společnost. Jejich profese však není v Japonsku pokládána za neslušnou, protože gejša je především živé umělecké dílo. Zákazníky baví svým uměním, půvabem a vtipem v čajovnách nebo se nechává najímat na oslavy a důležitá obchodní jednání. Přítomnost gejš na každou takovou událost vnáší lesk, krásu a výjimečnost Japonska z dob válečníků samurajů.


Co musí znát gejša?

V doslovném překladu slovo gejša znamená „žena předvádějící tradiční umění“. Malá děvčátka, která se mají stát gejšami, se proto musí naučit tančit, hrát na strunný nástroj šamisen a bambusovou flétnu či malé bubínky. Musí také zvládnout velmi složitý čajový obřad a tradiční aranžování květin čili ikebanu. Nejvíc ceněnou schopností gejši je ale příjemná a zábavná konverzace. Gejša proto musí mít skvělé vystupování, musí být pohotová, vtipná a měla by vědět, kdy si může dělat legraci a kdy je na místě spíš trocha lichocení. Musí také znát všechny novinky ze světa, z kultury i tradičních japonských zápasů sumó.


Bezejmenná tvář
Tím to ale nekončí. Při výběru tradičního oblečení kimona musí gejša projevit vybraný vkus a její líčení je také dost složitá věc. Celý obličej si gejša pokrývá silnou vrstvou křídově bílého rýžového pudru, střed rtů si namaluje třešňově červenou barvou a oči a obočí zvýrazní černými linkami. Výsledkem je tajemná tvář, která o své majitelce neprozradí vůbec nic. Tradiční účes gejšy je tak složitý, že se češe jen jednou týdně. Pro gejšu to znamená nutnost spát s hlavou na jakémsi stojánku, aby se účes přes noc nepoškodil.

Osamělý život?
A do jakého domova se gejšy vracejí poté, co slavnost nebo večer v čajovně skončí? Většina jich žije ve zvláštních čtvrtích, kterým se říká květinová města. Tady jsou domy, které obývají celé generace gejš. O chod domu se stará Okamisan – stará žena, která má stejnou autoritu jako matka a uzavřenému společenství žen vládne pevnou rukou. Tento způsob života opustí jen málokterá gejša. Občas se stane, že se některá vdá za svého zákazníka a svět čajoven opustí, ale pro většinu z nich je to povolání na celý život. Život, který je plný umění a krásných věcí, ale nejspíš také osamělosti a odříkání.

Kimono
Jednou z mála věcí, kterou mají gejši společnou s obyčejnými japonskými ženami, je oděv kimono. Je to vlastně dlouhé roucho z hedvábí nebo brokátu, které sahá po kotníky. Kimona nosí muži i ženy. Oblékají si je podobně, jako ty svůj župan – vklouznou do rukávů, překříží jednu stranu přes druhou a převážou zdobeným páskem. Pásek se jmenuje obi a je velice široký, takže si za něj Japonci zastrkávají předměty, které my nosíme po kapsách. Ke kimonu se nosí tradiční bílé ponožky tabi s odděleným palcem a sandály nebo dřeváky.

 

Zdroj:

http://junior.rf-hobby.cz

DL

31.05.2010 22:52:59
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one