zprávy z Mongolska

České sanitky vyrazí pomáhat na mongolský venkov

České sanitky vyrazí pomáhat na mongolský venkov - obrázek

České sanitky vyrazí pomáhat na mongolský venkov - obrázek

Dvě české mobilní ordinace budou pomáhat lidem na mongolském venkově. Krajským nemocnicím v západomongolských krajích Zavchan a Bajanchongor je předali zástupci české ambasády v Mongolsku a společnosti Člověk v tísni. Vice ...

Terénní automobily vybavené moderními diagnostickými přístroji budou křižovat kraj (ajmag) Zavchan, který je rozlohou větší než Česká republika, a Bajanchongor, který je rozlehlejší než Bulharsko. Poskytnou tak lékařskou péči lidem z mongolského venkova, kteří by se k ní kvůli obrovským vzdálenostem a přírodním podmínkám jen těžko dostávali.

Mobilní ordinace by měly poprvé vyrazit do odlehlých oblastí koncem srpna. V současnosti se totiž ještě mongolští zdravotníci seznamují za asistence českých kolegů s obsluhou přístrojů. Do konce roku by však měli stihnout objet 16 okresů.

"Sanitka v průměru měsíčně podnikne dva výjezdy, ošetří 350 pacientů a najezdí přes 600 kilometrů," uvedl vedoucí mongolské mise Člověka v tísni Martin Klicnar s tím, že pacienti v ordinacích najdou především vyšetření jako ultrazvuk, EKG nebo poloautomatickou biochemickou analýzu.

Příjezd mobilní ordinace ve vesnicích obvykle dopředu hlásí obecní rozhlas. Ve stanovený den se potom pacienti sejdou ve zdravotnickém středisku. "Doktor pacienta vyslechne, vyšetří, a pokud uzná za vhodné, pošle za mnou k měření EKG. Výsledek potom putuje zpátky k doktorovi a ten naordinuje léčbu, případně pošle pacienta k důkladnějšímu vyšetření do okresní nebo krajské nemocnice. Za den takto vyšetřím 12 až 15 lidí," popsala běžný den mobilní ordinace zdravotnice Ganchimeg Djigmit, která obsluhuje EKG.

Zdravotníci budou v naléhavých případech provádět i jednoduché zákroky. "Na venkově sužují lidi především jaterní choroby, potíže s trávicím systémem, diabetes nebo problémy se zuby," vyjmenoval Klicnar.

Největším problémem v mongolském venkovském zdravotnictví jsou vzdálenosti a počasí. Lidé to mají k nejbližšímu lékaři obyčejně kolem sta kilometrů a dlouhé cesty stepí často absolvují na motorce. Drsná zima některé oblasti odřízne i na několik měsíců. O služby mobilních ordinací je tak obrovský zájem především mezi kočujícími pastevci.

"Já už bych takhle na stará kolena do krajské nemocnice snad ani nedorazila. Vyšetřili mě dneska tři doktoři – EKG, ultrazvuk a neurolog. Za pár dní vyrážíme na letní pastviny a několik měsíců bych neměla vůbec příležitost dostat se k doktorovi," svěřila se před začátkem letní pastevecké sezóny Tsevelma, která letos oslaví osmdesátku.

Mobilní ordinace zavádí Člověk v tísni spolu s Českou rozvojovou agenturou (ČRA) na mongolský venkov už druhým rokem. "Mongolsko je jednou z prioritních zemí české rozvojové spolupráce a oblast zdravotnictví je pro nás jednou z nejdůležitějších," vysvětlil zástupce ředitele ČRA Martin Náprstek. Loni vyjely nové terénní sanitky do ajmagu Archangaj a Uvurchangaj. Dohromady za rok ošetřily šest tisíc pacientů.

Další dvě mobilní ordinace zamíří příští rok do odlehlých ajmagů Chovsgul a Umnogov. Celkově tak budou sanitky brázdit šest krajů, které vybral Člověk v tísni ve spolupráci s mongolským ministerstvem zdravotnictví. Jsou to rozlehlé ajmagy, kde lidé většinou žijí nomádským způsobem života.

Víc než polovina z celkem tří milionů Mongolů žije roztroušená po mongolských stepích, horách a poušti Gobi. Nízká hustota obyvatel prakticky znemožňuje a prodražuje dosažení odpovídající úrovně všech zdravotnických zařízení na mongolském venkově. Dostupná je zde zdravotní péče jen na základní úrovni, avšak zcela chybí možnost vyšetření odborným lékařem, moderními diagnostickými přístroji či poskytnutí urgentní pomoci.

Zdroj: http://www.mediafax.cz

NK

 

28.08.2012 18:56:51
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one