zprávy z Mongolska

ČR dá příští rok přes 800 milionů korun na rozvojovou spolupráci

ČR dá příští rok přes 800 milionů korun na rozvojovou spolupráci - obrázek

ČR dá příští rok přes 800 milionů korun na rozvojovou spolupráci - obrázek

Česko chce věnovat na zahraniční rozvojovou spolupráci v příštím roce více než 800 milionů korun. Tedy stejnou částku jako letos. Návrh dnes schválila vláda. Nejvíce prostředků připadne na bilaterální projekty zahraniční rozvojové spolupráce, které v této oblasti hrají klíčovou roli. Čtěte více...

Čeští geologové třeba budují zdroje pitné vody pro obyvatele v oblasti mongolského města Erdenet, přes 700 angolských dětí se loni začalo učit v nových školách, ve venkovských zdravotních centrech v Zambii zase bylo v rámci české pomoci vyškoleno 30 porodních asistentek.
„Velké množství našich aktivit se zaměří na zásobování pitnou vodou, respektive na budování nových zdrojů, hloubení vrtů, zlepšování přístupu obyvatel v těch nejchudších oblastech právě k pitné vodě, což je mimochodem identifikováno jako jeden z největších problémů rozvojového světa,“ říká Zuzana Hlavičková, ředitelka odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci na Ministerstvu zahraničních věcí.
Další oblastí, na kterou se stát v rámci pomoci zaměřuje, je podle ní zemědělství: „Máme i celou řadu aktivit v Mongolsku, které jsou zaměřeny právě do oblasti zemědělství, ať je to řešení rostlinné výroby v pouštních oblastech, kde se nedařilo pěstovat žádné plodiny. Za pomoci našich nevládních organizací se tam místní obyvatelé dozvěděli, jakým způsobem mohou zacházet s podnebím a s půdou tak, aby se dokázali uživit,“ přibližuje Hlavičková.


Příští rok pomoc směřuje zejména do pěti zemí
V příštím roce se rozvojová spolupráce zaměří na 5 prioritních zemí - Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko a Mongolsko.
„V Etiopii navazujeme na velmi úspěšný projekt, který byl financován v posledních několika letech, kde došlo ke stavbě střední školy i školení učitelů. V tvorbě manuálů dochází k zavádění moderních vyučovacích metod a v zásadě byl tento přístup shledán ze strany etiopské vlády jako velmi přínosný,“ uvádí Hlavičková.
Evropská unie v roce 2010 poskytla celkem 55 miliard eur na zahraniční rozvojovou spolupráci. Podle některých nevládních organizací ale Unie pomoc uměle navyšuje a ve skutečnosti je nižší.
„To znamená, že tam započetla položky, které nemají přímý dopad na obyvatele rozvojových zemí. A mezi tyto položky patří stipendia, náklady na uprchlíky,“ říká Zuzana Sládková z Českého fora pro rozvojovou spolupráci.

Návratnost pomoci
Česká republika dá na odstraňování chudoby a podporu bezpečnosti a prosperity v rozvojových zemích v příštím roce přes 800 milionů korun. V roce 2014 by pomoc měla dosáhnout na 0,12 procent hrubého národního důchodu. Tato hodnota ale není ani poloviční oproti předpokladům pro nové členské státy Evropské unie.
Zuzana Hlavičková dodává, že kromě morálního hlediska, se pomoc rozvojovým zemích Česku i vrací: „Ta návratnost je jak ve formě lepších vztahů s jednotlivými zeměmi, tak i ve formě určitého dobrého jména ČR na mezinárodním poli.“
„Samozřejmě rozvojovou pomocí se snažíme i o zlepšení situace ve světě. Ať už jde o bezpečnost nebo ochranu životního prostředí. Aktivitami se dá také zamezit šíření nemocí a dalších negativních jevů z těchto zemí, jako například terorismu a podobně,“
dodává.

Zdroj:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/902638

DL

03.06.2011 22:00:31
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one