zprávy z Mongolska

Institut tropů a subtropů už 50 let pomáhá rozvojovým zemím

Institut tropů a subtropů už 50 let pomáhá rozvojovým zemím  - obrázek

Institut tropů a subtropů už 50 let pomáhá rozvojovým zemím - obrázek

Vědeckou konferencí zaměřenou na udržitelný rozvoj venkova méně rozvinutých zemí a slavnostním zasedáním vědecké rady oslaví Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity (ITS) padesáté výročí založení. Konference se bude konat 2. prosince 2011 za účasti domácích i zahraničních odborníků z mezinárodní asociace Agrinatura, které sdružuje specialisty na tuto problematiku z 33 zemí světa. Více...

ITS je unikátním pracovištěm vychovávajícím a vzdělávajícím odborníky v problematice tropického a subtropického zemědělství, udržitelného rozvoje venkova zemí Třetího světa. Významně se podílí na realizaci projektů v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR v oblasti zemědělských projektů. Mezi nejvýznamnější patří projekty rozvoje zemědělského vzdělávání a poradenství v Angole, Peru a Moldávii, projekty podpory rostlinné výroby a evidence hospodářských zvířat v Mongolsku, podpora udržitelného rozvoje ve Vietnamu, Peru a Haiti. ITS též značnou měrou přispěla k záchraně antilopy Derbyho v Senegalu.

„V České republice je mnoho univerzit, ale jen Česká zemědělská univerzita v Praze má Institut tropů a subtropů. Toto pracoviště ji odlišuje od ostatních českých (ale i mnoha zahraničních) univerzit, povznáší ji na vyšší úroveň zejména v oblasti mezinárodních vztahů,“ zdůrazňuje ředitel institutu prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc. „Je dobře, že vedení univerzity si tento fakt uvědomuje, podporuje své „rodinné stříbro“ a využívá jeho aktivity ve prospěch rozvoje celé univerzity.“

„Jsem rád, že mohu studovat Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity v Praze,“ říká jeden z angolských studentů José Pina Paulino. „ITS se zaměřuje na rozvojové země. Vše, co se zde naučím, mohu použít k rozvoji zemědělství a obyvatelstva ve své zemi. Po absolvování mohu pracovat pro ředitelství zemědělství, mohu se stát učitelem na odborné zemědělské škole či pracovat ve výzkumu. Příležitost, kterou mám na ITS, bych u nás doma neměl a velmi si jí cením."

Stručná charakteristika rozvojových projektů ITS

Angola – ITS působí v Angole již od roku 2003 jako hlavní realizátor rozvojových projektů ZRS ČR. Projekty se zaměřují na podporu zemědělského vzdělávání a poradenství. Jsou soustředěny do centrální provincie Bié, která byla nejvíce postižená dlouhotrvající občanskou válkou. V rámci projektů bylo založeno Centrum zemědělského vzdělávání v Kuito (střední zemědělská škola a poradenské centrum), odborné zemědělské učiliště v Catabola a 24 praktických demonstračních škol pro drobné zemědělce (tzv. Farmer Field Schools). Někteří absolventi střední zemědělské školy získali vládní stipendium ČR a v současnosti studií na ITS bakalářské studijní obory. Poradenské projekty se soustřeďují zejména na chov ryb a drůbeže.

ITS rovněž pracuje na podpoře poradenského systému v okresu Catabola. Podpora se týká materiálního vybavení stávajících center a zvyšování kvalifikace poradců. Jednou z aktivit je intenzivní tréninková stáž ředitele poradenství okresu Catabola a dvou jeho techniků v ČR ve dnech 14. až 26. listopadu. Celkový rozpočet projektů činí 37 350 000 Kč.

Vietnam – ITS realizuje projekty zaměřené na udržitelný rozvoj venkova, zlepšení přístupu k obnovitelným zdrojům energie, poradenství v chovu ryb a zlepšení vysokoškolských environmentálních studijních programů ve Vietnamu od roku 2006. Celkový rozpočet projektů činí 28 800 000 Kč.

Peru – rozvojové projekty ITS proběhly v letech 2003 – 2009 a zaměřovaly se na udržitelný rozvoj venkovských oblastí a zlepšení poradenských služeb v peruánské Amazonii. Celkový rozpočet projektů činil 15 000 000 Kč.

Mongolsko – od roku 2007 ITS řeší projekty změřené na evidenci hospodářských zvířat, která umožňuje lepší veterinární kontrolu zvířat a chovatelům přístup na mezinárodní trh s masem. Celkový rozpočet projektů činí 26 060 000 Kč.

Moldávie – ITS se od roku 2006 ve svých projektech zaměřuje na podporu poradenských služeb a zvýšení kvality vysokoškolských studijních programů. Celkový rozpočet projektů činí 23 200 000Kč.

Zdroj:

http://www.czu.cz/cs/?r=410&i=11999

DL

06.12.2011 21:27:13
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one