zprávy z Mongolska

Mongolsko nejrychlejší ekonomikou loňského roku, Čína čtvrtá

Mongolsko nejrychlejší ekonomikou loňského roku, Čína čtvrtá - obrázek

Mongolsko nejrychlejší ekonomikou loňského roku, Čína čtvrtá - obrázek

Do žebříčku nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa za loňský rok se dostala pestrá směska zemí, z nichž mnohé rozhodně nejsou známou investiční destinací a některé není nejsnazší najít na mapě.Více...

Seznamu, který sestavila analytická skupina Economist Intelligence Unit, vévodí Mongolsko s raketovým tempem 18 %, následováno ministátem Macao (13,5 %), známým asijským centrem hazardních her a jiných zábav. Obě země vděčí za svůj výsledek Číně, jež se s předpokládanými 8,6 % růstu HDP umístila čtvrtá.


Mongolsko míří mílovými kroky vpřed kvůli hladu druhé největší ekonomiky světa po přírodních zdrojích. Díky navyšování produkce v obří uhelné pánvi Tavan Tolgoj se země pro Peking stala hlavním dodavatelem koksovatelného uhlí. Během prvního pololetí by se navíc měla plně rozjet těžba v místě zvaném Oju Tolgoj, jednom z největších ložisek mědi a zlata na světě. Po naběhnutí na maximální kapacitu by se důl měl na mongolském HDP podílet ze 30 %. Zhruba stejný podíl lidí v zemi zatím žije pod hranicí chudoby.

Ta podle všeho nehrozí milionům čínských milovníků karbanu a drobného hazardu, kteří ročně zavítají do kasin v Macau. Bývalá portugalská kolonie, která je dnes zvláštním administrativním útvarem Číny, už v oblíbenosti předběhla Las Vegas, o čemž svědčí snahy amerických řetězců otevřít si zde druhý či třetí hotel. Loni se v macajských kasinech protočilo (či roztočilo) 38 mld. USD.

Nejrychleji rostoucí ekonomiky v roce 2012
mongolsko
Libye (12,2 %), Bhútán (8,5 %) a Východní Timor (8,3 %) patří do kategorie poválečného boomu, kdy se ekonomika po uklidnění situace zvedá ze dna. Libye má ropu a sektor již setřásl dopad občanské války, Bhútán realizuje svůj potenciál v hydroenergetice, Východní Timor krom ropy vyváží kávu, mramor a santalové dřevo.

Ropa pohání vpřed i iráckou ekonomiku. Tamní těžba láme jeden rekord za druhým, předběhla sousední Írán a vykopla zemi na pozici druhého největšího producenta kartelu OPEC. Export černého zlata pomáhá také Ghaně (7,6 %), v žebříčku desáté nerychlejší. Bez zajímavosti není, že z první desítky rychlíků se pouze Čína dostlala do žebříčku 80 nejstabilnějších a nejblahobytnějších zemí světa, který taktéž sestavuje Economist Intelligence Unit.

Opačnému konci růstového spektra kraluje evropská periferie v čele s Řeckem a Portugalskem. Portugalská ekonomika se loni scvrkla o 3 % a v recesi je již třetím rokem v řadě. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti se lidé rostoucí měrou snaží najít práci i v bývalých koloniálních državách, které mají vesměs lepší hospodářské vyhlídky. Krom zmiňovaného Macaa k nim z TOP 10 patří ještě Východní Timor a Mozambik (8,1 %).

Zdroj: Economist Intelligence Unit, Washington Post, Trading Economics

DL

19.01.2013 07:59:21
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one