zprávy z Mongolska

Mongolsko - setkání s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska Dashdorjem Zorigtem

Mongolsko - setkání s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska Dashdorjem Zorigtem - obrázek

Mongolsko - setkání s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska Dashdorjem Zorigtem - obrázek

Ministr Kuba prosazoval české firmy do zakázek v Mongolsku. O zapojení českých firem do energetického sektoru a těžebního průmyslu Mongolska v pondělí jednal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska Dashdorjem Zorigtem. Následného setkání s mongolským ministrem se zúčastnily zástupci třech desítek českých firem. Čtěte více...

„Chtěli jsme, aby do České republiky přijel právě člen mongolské vlády, který je zodpovědný za nerostné suroviny a energetiku. Toto jsou dva klíčové sektory, díky nimž mongolská ekonomika dnes roste téměř dvacetiprocentním tempem. Zároveň v těchto sektorech české firmy dlouhodobě působí a mají v nich rozsáhlé zkušenosti. Chtěl jsem proto pomoci našim podnikatelům otevřít cestu k dalším zakázkám v této zemi," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

„V minulosti se české firmy podílely na rozvoji těchto odvětví mongolské ekonomiky především prostřednictvím projektů zahraniční rozvojové spolupráce. Teď, v době kdy Mongolsko realizuje či bude realizovat velké projekty v řádech desítek či stovek miliónů dolarů, musíme udělat vše pro to, abychom využili dosud nabytých zkušeností českých firem a jejich schopnosti nabídnout kvalitu za rozumnou cenu. Tradice, dlouhodobost a vzájemné sympatie obou zemí tady jsou. Teď jde o to, abychom tyto synergie přeměnili do podstatně vyššího objemu českého vývozu a zvýšení české přítomnosti v Mongolsku," dodává náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

O tom, že české firmy mají o vstup na mongolský trh velký zájem, svědčí třicetičlenná účast českých podnikatelů na setkání s ministrem Zorigtem. „Byla to velmi dobrá příležitost prezentovat panu ministrovi, co umíme, čeho jsme již v Mongolsku dosáhli, a o jaké oblasti spolupráce bychom měli zájem. Jsem přesvědčený o tom, že tento pocit si ze schůzky odnesly všechny přítomné firmy,“ řekl Jiří Šarec, výkonný ředitel sdružení Česká dobývací technika.

Mongolsko je středně-příjmovou zemí s obrovskými zásobami nerostných zdrojů, avšak ne s příliš rozvinutým průmyslem a infrastrukturou. V řadě surovin patří Mongolsko k předním světovým producentům. Zejména je to měď, zinek, molybden, černé uhlí, železnou rudu, zlato a také další suroviny. Současné období příznivých cen surovin z pohledu producentů se Mongolsko snaží využít k vytvoření předpokladů pro využití zásob, na jejichž ověření se v minulosti podílely i české firmy. Cestou k tomu je vytvoření nezbytné sítě pro dopravu těchto surovin k potenciálním zákazníkům doma i v zahraničí a nových energetických zdrojů.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby je zásadní, aby české firmy měly aktuální a ověřené informace o těch obchodních a investičních příležitostech, které by pro ně mohly být zajímavé, a aby jim byl stát schopen nabídnout servis, včetně konkurenceschopného financování, který je v soutěži s konkurencí posune kupředu. „Projeví-li o to české firmy zájem a pomůže-li to rozvoji jejich podnikatelských aktivit, jsem připraven osobně podpořit na místě jejich aktivity“, uzavírá ministra Kuba.

Prezentace ke stažení Dashorj Zorigt (viz ke stažení v odkazu)

Zdroj: http://www.icc-cr.cz/kalendar-akci/teritoriln-setkn/mongolsko

DL

02.04.2012 00:14:57
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one