zprávy z Mongolska

Schwarzenberg představí svůj plán podpory exportu, pro ministra Kubu je to novinka

Schwarzenberg představí svůj plán podpory exportu, pro ministra Kubu je to novinka - obrázek

Schwarzenberg představí svůj plán podpory exportu, pro ministra Kubu je to novinka - obrázek

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) svolalo na pondělí tiskovou konferenci, na které prezentuje svoji vizi podpory exportu a ekonomických zájmů ČR v zahraničí. Stejný cíl sleduje i rezort průmyslu a obchodu, který už dříve představil vlastní exportní strategii, plány MZV ale nezná. Více...

Informace o plánované tiskové konferenci kolegů z Černínského paláce překvapila šéfa rezorty průmyslu. "O tom nic nevím. Ministerstvo průmyslu připravilo vlastní materiál, který je teď v mezirezortním připomínkovém řízení," uvedl Martin Kuba (ODS) pro agenturu Mediafax.

Oficiální avízo slibuje, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) společně se svým náměstkem Tomášem Dubem představí nový koncept podpory ekonomických zájmů Česka v zahraničí. Jeho cílem má být zlepšení pomoci českému byznysu, exportu a podnikatelům při jejich zahraničních aktivitách.

Exportní strategii ČR pro období 2012 – 2020 přitom představil už na začátku února ministr Kuba společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Podle dokumentu má českým podnikům v zahraničí pomáhat místo 37 stávajících nově 70 obchodních misí.

"My nemáme exportní strategii. My chceme představit, co můžeme podnikatelům v zahraničí nabídnout," vysvětlil Mediafaxu alternativní pohled na stejné zájmy mluvčí MZV Vít Kolář. Přidal i kritiku dokumentu z dílny kolegů na ministerstvu obchodu. "Ten materiál je strašně obecný. Je to text, proti kterému nikdo nemůžeme nic mít. Nepředstavuje ale to, jak věci docílit," uvedl Kolář.

Součástí strategie připravenou lidmi ministra Kuby je stanovení 12 prioritních a 28 zájmových zemí pro český export. "Určovat prioritní země na pět a více let dopředu je podle nás odtržené od ekonomické reality. Vezměte si jenom, jak vypadalo před pěti lety Řecko a jak vypadá teď. Podle nás by takový seznam zemí měl být aktualizovaný v ročním nebo dvouletém cyklu," zmínil další bod kritiky mluvčí MZV.

Ministerstvo zahraničí dostalo podle Koláře exportní strategii už s připomínkami, k dokumentu chce přitom přidat ještě vlastní postřehy a návrhy úprav.

"Chceme představit náš servis pro export. Jak vypadají bývalé obchodní úseky, o kterých rezort průmyslu tvrdí, že jsme je zrušili. A jakou podporu můžeme nabídnout podnikatelům," doplnil Kolář pozvánku na pondělní tiskovou konferenci.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/45429-schwarzenberg-predstavi-svuj-plan-podpory-exportu-pro-kubu-je-to-novinka/

DL

09.03.2012 22:00:24
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one