zprávy z Mongolska

Zveřejnili jsme obsah stáže GLEN na rok 2012.

Zveřejnili jsme obsah stáže GLEN na rok 2012.  - obrázek

Zveřejnili jsme obsah stáže GLEN na rok 2012. - obrázek

V příštím roce pojedou účastníci programu GLEN do Mongolska, Gruzie, Zambie, Keni, Etiopie, Vietnamu a Burkiny Faso. Budete mezi nimi? Přihlášky přijímáme do 11.1.2012! Více...

Co je GLEN ?

GLEN je program globálního rozvojového vzdělávání. Účastníci programu, kteří úspěšně absolvují výběrové řízení, projdou dvěma mezinárodními týdenními semináři, na kterých budou připraveni na tříměsíční práci v neziskové organizaci v rozvojové zemi. Po návratu z projektu v rozvojové zemi se podílejí na realizaci nebo sami realizují aktivity v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Účast v programu je dobrovolníkům hrazena.
 
GLEN funguje v 10 zemích Evropské unie a je založen na spolupráci 10 neziskových organizací. Specifickou roli zde hraje německá organizace Inwent gGmbH/ASA Programm, která vybírá účastníky do dvojic s dobrovolníky z ostatních 9 zemí zapojených do programu. GLEN na evropské úrovni má své vlastní webové stránky, které si můžete prohlédnout na adrese www.glen-europe.org.

Country: Mongolia

Title: Boosting Tourism Business

Number of the internship: C301505020

Field of Studies: Tourism, Environmental Studies, Education, Teaching, Management, Marketing, Fundraising

Vocational Field: 

Language: English, Russian, Mongolian

Number of Participants: 2

Classification of the internship in the development fields (Numbers): 2,9
Proposed by: Tereza Swadoschova, Intern 2011

Murun, Huvsgal Aimag in North Mongolia has a population of 30, 000, making it the fifth biggest town in Mongolia. The economy is based on small businesses, animal husbandry and agriculture. During summer, tourism-related businesses play an important economic role. Huvsgul Association of Tourism and Information (HATI) runs a Tourist Information Centre (TIC), which collects and distributes information on accommodation, tourist guides, translators and sightseeing in the area. The TIC offers tours to spread knowledge about traditional ways of living. HATI also plans to train local people involved in the tourism industry and to improve infrastructure.

The main topic of the internship is to develop a sustainable tourism approach for Murun and its surrounding areas. The aim is to enhance a form of tourism, which protects the local environment and ethnic groups that are still living in a traditional way. Interns should establish a business strategy for HATI. They will also take on the task of managing the TIC. In order to do this, knowledge of the local area and communication with the various stakeholders is required. Interns will also have to gather necessary information on how to meet the demands of tourists. Fundraising is another main task. In 2011, an English course was held to cover the expenses of the TIC, so English teaching will also be required in 2012.

Depending on the progress made by the 2011 participates, updating or creating, the HATI website is another field of work of interns. Also other projects of previous interns, for example a road sign project and the production of a city map and a guidebook with locals can be continued. Creating an internal Huvsgul Aimag tourism network and using social media to promote tourism are further  projects for the interns.
 
Good communication skills (Russian, English and Mongolian), experience in teaching and knowledge of sustainable tourism management are necessary. Experience in public relations, project planning, networking, fundraising and business planning is useful.
The scheduled time for the internship is July to September 2012.Training and preparation seminars prior to the internship will be held in English. The tandem will be formed by a Czech participant and a German/Swiss participant.

Source: http://www.inexsda.cz/cs/staze2012#MNG

DL

17.12.2011 12:17:39
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one