zprávy z Mongolska

POŽÁRY.cz navázaly spolupráci s největším zpravodajským serverem v Ulanbátaru, Krasnojarsk také projevil zájem

590_400_crop.jpg
Našemu serveru se - naprosto exkluzivně jako jedinému v České republice - podařilo navázat spolupráci s největším zpravodajským serverem v Ulanbátaru. Jako jediní proto budeme každodenně od dnešního dne přinášet zprávy z města Улаанбаатар (Ulánbátar mongolsky, v tomto jazyce bude v rámci jazykového vzdělávání našich čtenářů drtivá většina přejatých zpráv).Více....

ONLINE: Улаанбаатар хот
Můžete se tak těšit na aktuální a žhavé zpravodajství z této bohem zapomenuté země v severovýchodní části Mongolska, nacházející se v údolí řeky Túl a na úpatí horského masivu Bogd úl.
Pro zajímavost lze zmínit, že se tento masiv nachází v Centrálním ajmagu kde zaujímá rozlohu 40,8 km². Nejvyšší horou je 2257 metrů vysoký Cecégün úl.
Bogd úl byl chráněn již ve 13. století a roku 1778 byl výnosem mandžuského císaře vyhlášen Hlavní posvátnou horou (Bogd chán úl) čtyř chalchských provincií Vnějšího Mongolska.
Ve dvacátých letech 20. století zde čínská vojska v klášteře Mandzširyn chijd držela v zajetí Bogdgegéna - hlavu Vnějšího Mongolska. Bogdgegén byl osvobozen oddíly bělogvardějského dobrodruha barona Ungern von Sternberga.
Po vzniku Mongolské lidové republiky byl status chráněného území potvrzen, svatyně na Cecégün úlu a klášter Mandzširyn chijd však byly vypáleny.

A proč právě Ulanbátar, napadne vás jistě otázka? Zasvěceným a dlouholetým návštěvníkům našeho serveru snad napoví následující citát ze serveru Wikipedia.

Dříve se město jmenovalo Urga, dnešní název Ulánbátar získalo až ve 20. letech 20. století. Ulánbátar znamená v překladu „rudý bohatýr" a uctívá památku mongolského revolucionáře Süchbátara.

Věříme, že tuto další změnu k lepšímu všichni naši čtenáři ocení. Po tom, co se o naší spolupráci dozvěděli kolegové z Krasnojarsku, lze očekávat, že náš okruh zpráv brzy rozšíříme do dalších známých světových oblastí.
Komentáře pod Událostmi z Ulanbátaru jako u ostatních (ČR, SK) nebudou, v případě zájmu návštěvníků o procvičení psané mongolštiny můžeme tento postoj v budoucnu přehodnotit.

Zdroj: požáry.cz
DL
05.07.2013 18:20:15
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one