zprávy z Mongolska
Celosvětové fórum Mongolistů začíná v červenci v Ulan-Ude - obrázek

Celosvětové fórum Mongolistů začíná v červenci v Ulan-Ude - obrázek

Celosvětové fórum mongolistů bude probíhat 16.-18.7.2010 v Ulan-Ude, v Rusku. Očekává se  účast Mongolistů (mongolsky přednášejících účastníků) z 10ti zemí světa.

Tibeto-mongolská studia na UK v Praze - obrázek

Tibeto-mongolská studia na UK v Praze - obrázek

Obor „ Tibeto-mongolská studia “ je koncipovaný jako filologický a zaměřený na studium jazyka, historie, kultury Tibetu a Mongolska, se zřetelem ke kulturně či jazykově blízkým oblastem (Sinťiang, severní Čína, Burjatsko, Tuva, Mandžusko, Kalmycko, tibetofonní oblasti Nepálu, Indie, Bhútán). Tímto oborem se rozšiřuje nabídka o tibetštinu v rámci nového Semináře tibeto-mongolských studií Ústavu jižní a centrální Asie FF UK v Praze, který se dosud nazýval Seminářem mongolistiky. Čtěte dál...

Nechoď, dceruško, k vodě ven! - obrázek

Nechoď, dceruško, k vodě ven! - obrázek

aneb S Alenou Oberfalzerovou o síle živlů a české mongolistice.

Tento rozhovor jsme zahájili nad rozvodněnou řekou a dokončili s čerstvou vzpomínkou na zásah mongolských záchranářů. Zážitek, který nakonec stál „jenom“ dvě utopená auta a pár škrábanců, ale adrenalin nám rozpumpoval spolehlivě. Téma tomu odpovídá...

(Za UB DNES Luboš Svoboda a Lucie Kellnerová Kalvachová)

 

Mongolisté, spojte se - obrázek

Mongolisté, spojte se - obrázek

V Ulánbátaru působí Americké centrum pro mongolská studia, což je (navzdory názvu) nevládní organizace, která spojuje mongolistické instituce z různých zemí. Mají tu celkem pěknou knihovnu a přibližně jednou za měsíc, vždy ve čtvrtek v 17 hodin pořádají přednášku, většinou některého stážujícího doktoranda. Lze přes ně i žádat o badatelská stipendia - a vůbec je to užitečný kontakt. Na jejich stránkách najdete plán přednášek na zbytek podzimu, informace pro užívání knihovny a další zprávy z mongolistického dění.
Čeští mongolisté jezdí do Ulánbátaru na stáž. Že je to zkušenost veliká a pestrá, se můžete přesvědčit třeba na Adamově blogu, z nějž na ochutnávku vybíráme ze sekce prvních dojmů:

Mongolská kolej stojí za to. Když jsem ji poprvé uviděl, celkem jsem se lekl, že v tomto budu bydlet skoro rok. Když jsem vešel, úlek pokračoval. Čtyřpatrová budova pravděpodobně z padesátých let, ve které se neustále něco opravuje, jen aby se to o týden později znovu rozbilo. Momentálně nám nejde ani záchod, ani sprcha, a tak musím o dvě patra níž k Veronice, kde bohužel chybí závěs u sprchy a prkénko u záchodu...

Mongolistika is not dead!

Mongolistika is not dead!

V roce 2007 byla vedoucí semináře mongolistiky PhD. Aleně Oberfalzerové udělena zlatá medaile Mongolské státní univerzity za monografii Metaphors and Nomads (Triton, Praha 2006). Cena se udílí jen jednou za tři roky a tohle bylo poprvé, co ji získal ne-mongolský mongolista.
Nakladatelství Libri vydalo v roce 1999 biografický slovník orientalistů, afrikanistů a iberoamerikanistů. K použití je i jeho internetová verze.

 

v sekci Mongolistika jsou zastoupeni:

Grollová, Ivana
Chaloupková, Lygžima
Jisl, Lumír
Kiripolská, Marta
Poucha, Josef (poznámka čtenářů UB dnes: správné jméno tohoto významného orientalisty je Pavel Poucha!)
Šíma, Jiří
Vacek, Jaroslav
Železný, Teodor

A on-line si můžete přečíst i článek Poznávání a studium Orientu v českých zemích

Česká orientalistika má skvělou tradici, jejíž kořeny sahají až do 19. století k cestovateli Vojtovi Náprstkovi a dál třeba až misionářům v 17. a 18. století. Jak se vývoj orientalistiky odráží v činnosti Náprstkova muzea si můžete přečíst v rozhovoru s přední českou sinoložkou Zlatou Černou pro Literární noviny: Celému lidstvu do trvalé správy Náprstkova muzea z května 2005.
2
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one