zprávy z Mongolska

České stopy v Mongolsku: mizející svět

Jsou země, kde řeknete, že jste Čech, a domorodci tápou. Mongolové vědí. Několik tisíc jich za socialismu vystudovalo v Československu vysokou školu a chová k nám nostalgické city. Což je ohromné. Protože populace je tu malá a příbuzenská soudržnost velká, našinec má otevřené dveře do spousty domácností. Zatím.
Nejprve vás množství českých stop v Ulánbátaru zaskočí – třeba že v nemocnici je na dveřích cedulka „zvoněním přivolejte sestru,“ že vybavení dodala Transporta Chrudim a že paní dokotorka byla v 80. letech na brigádě v tiskárně Ženy a módy a dodnes vzpomíná na skvělé české rohlíky.

Po čase už vás nepřekvapí, ani když z lešení houkne zedník: „Ahoj! Vy jste Češi? A jak se vám líbí Ulánbátar, díra, co?“

Mongolsko dlouho nemělo skoro žádné vysoké školy a inteligence studovala v zahraničí. Kdosi mi říkal, že třeba většina doktorů v Moskvě a většina zubařů na Kubě. A spousta jiných profesí zase v Československu. 

K „českým“ absolventům patří i současná mongolská poslankyně a bývalá ministryně zahraničních věcí S. Ojun. Její bratr Zorig patřil k průkopníkům mongolské demokracie a byl zavražděn za nevyjasněných okolností v roce 1998. Ojun absolvovala v roce 1987 na Karlově universitě, obor geochemie a mineralogie, ale od Zorigovy smrti se věnuje politické kariéře. Snaží se prosazovat čistší politiku a větší transparentnost vlády a už několik let patří do desítky nejoblíbenějších mongolských politiků. V letošních volbách byla jediným nezávislým kandidátem, který se dostal do Parlamentu.

V Československu prožil několik let i jeden z předních mongolských malířů N. Sanšir. Vystudoval umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti, později pokračoval ve studiích v Leningradě a dnes je členem Unie mongolských umělců a vystavuje po celém světě.

Bezkonkurenčně nejluxusnější rezidenční areál v Ulánbátaru, kde bydlí celá americká ambasáda a několik velvyslanců a kde mají tolik zahradníků, že po celé léto udrží při životě nefalšovaný anglický trávník (!), vedou pro změnu dva bratři s diplomem z pražské VŠE. Škole dělají dobrou vizitku – krom rezidencí jim patří ještě velké mlýny a mají rozestavěný kolosální Hilton. 

A to není zdaleka všechno. Spolek československých absolventů v Ulánbátaru čítá okolo 500 aktivních členů a hodně z nich mluví dodnes perfektně česky a je s Českem v kontaktu. Na tom můžou stavět obchodníci i politici – málo se ví, že Mongolsko je spolu s Vietnamem a pár dalšími zeměmi prioritním příjemcem české rozvojovky. 

Ovšem časy se mění. A s nimi i cíle, za kterými Mongolové do Česka jezdí. Dnes je to především za prací do fabrik. Například v Havlíčkově Brodě je asi osmisethlavá dělnická komunita, další velké centrum je v Blansku aj. Podle množících se zpráv se mnoha Mongolům v Česku nevede nijak skvěle. Ze slíbených platů jim zaměstnavatelé strhávají často nepřiměřené částky za byt a stravu, bydlení je mizerné, pracovní podmínky drsné. Přesto počet zájemců o práci stále stoupá. Prý za to může i mongolská povaha - leckdo, než aby přiznal, že v zahraničí "neuspěl," píše domů nadšené dopisy a posílá peníze, které si vypůjčil. A za ním se vydávají další.

Česká ambasáda v UB byla celé léto obležená žadateli o víza. Bylo jich tolik, že mnozí čekali ve frontě i několik dní. Většina se ale stejně k podání žádosti vůbec nedostala a přišla tak o naději na vysněný výdělek v Evropě, jakož i o peníze vložené do vyřizování dokumentů. Vlny zájmu využilo pěkných pár gangsterů a rozjelo výnosný business se zprostředkováním kontraktů a s prodejem míst ve frontě. Dospělo to tak daleko, že se téma opakovaně probíralo v českém tisku i v mongolských hlavních zprávách.    

Je zřejmé, že migrace je ošemetná záležitost, a docílit rovnovážné situace výhodné pro všechny strany vůbec není snadné. Ale současná situace je špatná jak pro zoufalé žadatele, tak i pro státní úředníky, kteří musí čelit mnohdy neoprávněným obviněním z korupce a liknavosti. A špatná je i pro českou reputaci, jejíž zlatý věk se v Mongolsku nejspíš chýlí ke konci.

Snad se tedy "odpovědné instituce" brzy shodnou na konstruktivním řešení... 

 

Zasvěcený komentář M. Hrdouškové si můžete přečíst zde. J. Dvořáček popsal pro Týden problém takto.

24.09.2008 05:16:47
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one