zprávy z Mongolska

EXPO: Zlatá slza vyrobí osobní parfém. Každému 500. šťastlivci

EXPO: Zlatá slza vyrobí osobní parfém. Každému 500. šťastlivci - obrázek

EXPO: Zlatá slza vyrobí osobní parfém. Každému 500. šťastlivci - obrázek

Malý skleněný prostor uvnitř českého pavilonu na výstavě Expo 2010 vyvolává zvědavost. Do průhledného boxu s "obří zlatou slzou" by chtěl každý, ale čínské hostesky jsou neoblomné. Pustí jen každého pětistého příchozího, který dostane vzácnou možnost získat osobní parfém. Čtěte více...

Jak to celé funguje, zajímá nejen čínské návštěvníky, ale hlavně Čechy doma, kteří se do exotické země na světovou výstavu nedostanou ! Autor instalace Federico Díaz nasadil kdekomu brouka do hlavy. Když člověk privilegium vstoupit získá, čeká ho asi čtvrthodinový obřad.

"Posaďte se," vybízí s úsměvem hosteska v elegantních bílých šatečkách s extravagantní stuhou, která nese nápis LacrimAu, tedy spojení latinského slova pro slzu a fyzikální značky zlata. Před návštěvníkem, který vzácnou možnost dostane, trůní na oblém černém lesklém válcovitém podstavci ona obří zlatá slza. Na hlavu dostává snímač mozkových pochodů, napravo je skříň s lahvičkami vonných esencí a pipetovacím systémem.

Celé to připomíná sci-fi, ale zpět do reality. Hosteska mačká na malé obrazovce za zády návštěvníka program, seance začíná. Za sklem se začínají shromažďovat zvědavci. Je nutné podotknout, že to člověka, který slzu sleduje, trochu ruší, ale možná i to patří k věci. Uvnitř skleněného průhledného boxu se zdánlivě nic neděje, snímače na hlavě ale už pilně pracují a zaznamenávají EEG.

Po seanci dostane návštěvník osobní parfém

Pak je slza náhle osvícena, začíná druhá část seance. Minuty ubíhají, za chvíli se začíná cosi dít vpravo v sektoru vonných esencí, přístroj vyhodnocuje pochody delta, teta, alfa, beta. "Vydržte ještě, za chvíli vám to už sundám z hlavy," říká mezitím hosteska. "Za chvilku budete mít svůj parfém," usmívá se.

Nastupuje zvědavost i obavy - jaký asi bude výsledek? Pipetovací stanice nabírá vonné látky. Olibanum, kardamomová silice, galbanum - tak to je složení právě vytvořeného osobního parfému v malinké lahvičce, který hosteska předává při odchodu v elegantním bílém pouzdře se zlatými nápisy.

Osobní parfémová kompozice připomíná vůni pro muže, ale je svěží a příjemná - tedy spokojenost. Odcházejí i ti, co nebyli vyvoleni a vytváření parfému jen sledovali. Malou útěchou pro ně může být to, že mohou v soutěži aspoň tipovat, kolik zlatá kapka váží.

Expo 2010 - přehled doprovodného programu v datech:

5. až 19. května, 9. až 31. října
Týdny české kultury a umění, výstava o Opičím králi

17. května
Český národní den (koncerty, divadlo, taneční vystoupení, večerní program baletu Národního divadla v Praze)

30. května až 20. června
Výstava Metropolis (street art, grafitti)

12. až 21. července
Prezentace českých regionů

8. až 31. srpna
Týdny českého designu (výstava Archiv zázraků, módní přehlídky)

4. až 19. září
Týdny českého umění (představení Centra Franze Kafky, Arnošt Lustig osobně uvede natrh svou knihu Bílé břízy v čínském překladu)

Květen, srpen, říjen
Pouliční divadlo V.O.S.A.

 

Zdroj:

http://www.lidovky.cz/expo-zlata-slza-vyrobi-osobni-parfem-kazdemu-500-stastlivci-paq-/ln_zahranici.asp?c=A100516_165616_ln_zahranici_tai

 

Kulturní dědictví -"Perly České republiky"

Česko na Expo přibalí orloj, klenoty i vambereckou krajku

http://kultura.idnes.cz/cesko-na-expo-pribali-orloj-klenoty-i-vambereckou-krajku-pkh-/vytvarneum.asp?c=A091228_140402_vytvarneum_jaz

 

DL

 

 


 

 

10.07.2010 14:12:02
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one