zprávy z Mongolska

Iva Stejskal: Čekání na zlato

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Jedním z témat věčně propíraných v mongolských médiích je jednání mezi mongolskou vládou a kanadskou těžařskou společností Ivanhoe. Kauza je tak vleklá a řešení bylo tolikrát zdánlivě na dosah, aby se pak znovu rozplynulo v dalších dohadech, že mnozí z nás už články s palcovými titulky Oju Tolgoj (místo v Gobi, kde by Ivanhoe ráda těžila), rovnou přeskakují. Jenže Ivanhoe má právničku s českými kořeny, která se občas ukáže v Bohemii. A tak jsme využili příležitost, a jestli si chcete přečíst stručné shrnutí situace „od zdroje“ a ještě se něco dozvědět o ulánbátarském působení ženy, jejíž dědeček navrhoval jezy pod Karlovým mostem, čtěte dále:

České kořeny

Ivini rodiče odešli z Československa po únoru 1948. Zamířili nejprve do Norska, ale protože nebylo jisté, zda ruská sféra vlivu nepohltí i Skandinávii, pokračovali dál do Spojených států. Iva sama pak velkou část života prožila v Austrálii, kde působila nejdřív jako ekoložka a potom jako právnička. V roce 2004 začala pracovat na mongolském projektu společnosti Ivanhoe a od zimy 2006 pro tuto společnost pracuje v Ulánbátaru. Rozumí česky, i když Prahu za život navštívila jen čtyřikrát.

Ivanhoe

Takže o co jde? Ivanhoe by ráda otevřela mamutí důl na zlato a měď v Oju Tolgoj v jižní Gobi poblíž čínské hranice. Projekt slibuje víc než produkuje dnešní důlní komplex v Erdenetu, jemuž dnes Mongolsko vděčí za přibližně 40% svého HDP. Těžba v Oju Tolgoj by úplně změnila tvář jižní Gobi – ekologicky je prý ale zajištěná a místnímu obyvatelstvu by zajistila nebývalé pracovní příležitosti podle mezinárodních standardů (třeba bezpečnost práce – zrovna v hornictví dost podstatnou).

Jednání s mongolskou vládou se táhne už od roku 2003, ale bez úspěchu. Na čem to vázne? Na změnách zákonů, na volebních výsledcích, na dělení výnosů. V roce 2004 se konaly volby a po nich přišla změna politické reprezentace. V roce 2006 byl novelizován těžební zákon a mongolská vláda tak získala nárok na 34% podíl v investujících společnostech. Letos vznikla další verze dohody, jejíž podpis je stále ve hře.

Ale budoucnost je nejistá. Ivanhoe své zastoupení v Ulánbátaru i v Gobi omezuje. Stále větší vliv ve společnosti získává strategický partner Rio Tinto, a tak se také čeká, s jakými podněty v budoucnu přijde on.

Stav práva v Mongolsku Iva popisuje poměrně zajímavou formulací jako „dobře zpracovaný, ale ještě nový a hodně proměnlivý.“ Po roce 1990 přešlo mongolské právo z ruského modelu na německý, adaptovaný na mongolské poměry.

Život v UB

Iva přijela uprostřed zimy a zmrzlý Ulánbátar si ji nijak nezískal. Ale je nadšená turistka a se skupinou expatů chodí každou neděli na dlouhé túry po kopcích nad Ulánbátarem. Trasy zaznamenávají pomocí GPS a výsledkem by snad mohla být i knížka s popisem tras, které se osvědčily. Mongolský outdoor je vůbec skvělý, ať už se zkoumá pěšky, na kole nebo na běžkách.

Ale i ve městě je co dělat. Sobotní rána v Millie’s café, čtvrtky v Bohemii a koná se i spousta koncertů a v okolí města jsou nejrůznější festivaly – jen je škoda, že o mnoha se člověk dozví, až když je po nich. A pozitivní je i stále pestřejší nabídka restaurací a potravin vůbec.

Iva pomáhá v textilním studiu mongolských žen. Pomáhá při zaškolování šiček, vozí z Ameriky vzorníky a snaží se získat ve Státech pro výrobky odbyt. V UB mají prodejnu vedle Mongolian Barbecue na Soul Street (pořídíte tu prima velké i malé suvenýry, od pouzdra na mobil až po těžké prošívané deky s moc krásnými mongolskými motivy).    

Takže žít se tu dá. A jestli Mongolsko s Ivanhoe uzavře dohodu, práce bude nad hlavu. Jestli...

Website Ivanhoe Mining s detaily o mongolských projektech najdete tady: http://www.ivanhoe-mines.com/s/Mongolia.asp

20.04.2009 04:21:41
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one