zprávy z Mongolska

Čeština se učí na Mongolské státní univerzitě již 20 let!

Čeština se učí na Mongolské státní univerzitě již 20 let! - obrázek

Čeština se učí na Mongolské státní univerzitě již 20 let! - obrázek

Dne 27. října 2012 uspořádala katedra slavistiky mongolské státní univerzity oslavu 20 let od svého založení. Bohemistika je na katedře od jejího založení a od r. 1992 má asi 85 absolventů. Nyní studuje češtinu ve 3. ročníku 9 studentů. Další budou přijímáni za rok a v zájmu rozšíření (kapacita je až 15 studentů v ročníku) budou osnovy a stáže více propojeny také s překladatelstvím v technických oborech. Z původních pěti jazyků dnes zůstává na slavistice ještě polonistika a ruština (slovenština a bulharština se již nevyučují). Více...

Velvyslankyně Ivana Grollová v projevu připomněla, že kromě jazyka pomáhá studium bohemistiky poznat také mentalitu národa, a proto jsou bohemisté stále žádáni a vítáni nejen mezi budoucími státními úředníky, ale také jako asistenti českých firem pracujících v Mongolsku nebo s Mongolskem.

Vzpomínková publikace i  projevy připomínají m.j. technickou pomoc ZÚ Ulánbátar koncem 90. let a spolupráci s diplomaty ZÚ. Ta bude jistě pokračovat formou besed, filmových představení, tlumočnické praxe, publikací knižních překladů. Za ZÚ se kromě velvyslankyně I. Grollové zasedání zúčastnili také Tomáš Vacek a Miroslava Bayerová.

Upozornění:

Oproti polonistům nemají bohemisté pro podobné příležitosti žádný pěkný český kroj – pokud by se našli ochotní dárci, velvyslanectví ČR v Ulánbátaru slavnostní darování kroje rádo zprostředkuje (kontakt: ulaanbaatar@embassy.mzv.cz)


Zdroj:
http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/x60_vyroci_diplomatickych_vztahu/kulturni_akce/x2012/cestina_se_uci_na_mongolske_statni.html
DL

05.07.2013 16:13:43
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one