zprávy z Mongolska

Mongolsko a Hanou sblížily šátečky s hovězím

Mongolsko a Hanou sblížily šátečky s hovězím - obrázek

Mongolsko a Hanou sblížily šátečky s hovězím - obrázek

Bramboračka, tradiční smažené placičky a šátečky vařené v páře, plněné mletým hovězím masem, které se podávají při slavnostních událostech, jako jsou třeba Vánoce. Příloha vajíčkový a bramborový salát. Čtěte více...

U bohatě prostřeného nedělního stolu se v jednu hodinu sešly dvě olomoucké rodiny. Jedna česká a druhá mongolská, která své nové přátele hostila. Obě se zapojily do projektu Rodina od vedle. „Řekla nám o tom kamarádka. S přítelem hodně cestujeme, rádi poznáváme kulturu cizinců a Mongolsko mě vždycky zajímalo".

Do Česka za prací
Šli jsme tam s tím, že se s těmi lidmi seznámíme, třeba že i ochutnáme jejich tradiční kuchyni, což se stalo. Jídlo bylo vynikající a ještě jsme dostali pár kousků s sebou domů,“ řekla Ingrid Hanzlíková, která s přítelem Mirkem mongolskou rodinu navštívila. „Nevěděli jsme jací lidé to budou a hodně příjemně nás překvapilo, že byli spontánní a přirození. Jsme z té návštěvy nadšení, příjemně naladění,“ dodala.
Damdindorj Erdenedalai se svou pětičlennou rodinou žije v České republice už osmým rokem, přišli sem za prací. Prošli už několika českými městy a po několikaleté zastávce v severních Čechách se před dvěma měsíci vrátili zpět na Moravu, do Olomouce. „Bydleli jsme v Ulánbátaru, ale v Mongolsku je draho a malé platy.

Cesta je drahá
Přišli jsme sem za prací,“ vysvětlil z části otec, kterého doplnila jeho osmnáctiletá dcera Sodtsetseg. Na rozdíl od něj umí perfektně česky, stejně tak i její dvanáctiletá sestra Sodgerel. V Mongolsku byl Damdindorj naposledy před dvěma lety. Cesta je drahá a jízda vlakem, který je oproti letadlu o něco málo levnější, trvá sedm dní. „V Čechách se nám líbí, žije se nám tady dobře. Pracuji jako skladník v supermarketu,“ pokračoval otec. Jeho starší dcera navštěvuje gymnázium v Uničově, mladší základní školu v Olomouci a nejmladší Sodchimieg je ještě doma s maminkou.

Dárky nosí zimní dědeček
I přesto, že nadcházející svátek Mikuláše je pro ně něco, co se u nich doma neslaví, dvanáctiletá Sodgerel letos půjde převlečená za čerta. „Když jsem byla ještě ve školce, přišel tam čert s andělem a Mikulášem, strašně jsem se bála,“ vzpomněla. „U nás se děti nestraší. Říká se, že když se dítě lekne, odejde mu duše a ono pak zemře,“ podotkla její starší sestra. I české vánoce pro ně byly novinkou, teď už je však slaví a pochutnají si na řízku, ryby totiž Mongolové moc nejedí. „Datum našich vánoc se mění, ale máme je až po Novém roce, dárky nám nosí zimní dědeček, máme to podobné jako v Rusku. Konec roku ale slavíme jako všude jinde,“ vysvětlila gymnazistka.

Na cukroví a kačenu
Teď je karta na straně českého páru, který už své nedělní hostitele k sobě pozval. „Domluvili jsme se, že před vánocemi je pozveme k nám. Budeme mít určitě nějaké cukroví, tatínek má sladké rád. Udělala bych jim pečenou kačenu se zelím a domácíma bramborovýma a houskovýma knedlíkama, jako polévku kapustnici,“ prozradila menu Ingrid Hanzlíková.

Projekt Rodina Odvedle pořádá od roku 2004 občanské sdružení Slovo 21 a má napomoci nejen vzájemnému poznávání komunity cizinců dlouhodobě nebo trvale žijících na území České republiky a české společnosti, ale také přispět k vytváření přátelských vztahů mezi nimi.

Zdroj:

http://brnensky.denik.cz/regiony/mongolsko-a-hanou-sblizily-satecky-s-hovezim.html

DL

25.11.2011 22:21:56
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one