zprávy z Mongolska

Z opavských ulic přímo do Mongolska. O jurtu s jačí izolací je zájem

JOG49338c_165222_1344173.jpg
Kočovným Mongolům nahlížejí lidé v Opavě přímo do kuchyně, obýváku a ložnice. Ve Dvořákových sadech, těsně u Obecního domu, totiž stojí pravá mongolská jurta. Láká na teplý čaj i večerní program. Ani v zimních měsících není v jurtě chladno. Čtěte více...
"Je přímo z Mongolska," říká o příbytku, který má v průměru sedm metrů, dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze. Od úterý až do soboty se v ní vystřídají stovky školáků i běžných návštěvníků.

Opavané mají o prohlídku jurty velký zájem.
"Dveře se netrhnou, je narváno," zhodnotil Kunze první den provozu netradiční atrakce. Dopolední program pro školy je beznadějně plný. Odpoledne jurta láká kolemjdoucí.
Zimou tam při posezení netrpí, prostor vyhřívají malá kamínka. Jurtu mohou navštívit denně od 12:00 hodin až do večera (více informací o akci zde).

"Mongolové sice topí jačím trusem, ale ten je opravdu těžko k sehnání, takže jurtu vytápíme dřevem. V Mongolsku panují kruté zimy, až minus čtyřicet stupňů. Jurta je proto dobře izolovaná, mezi stěnami je jačí vlna. Je tam skutečně teplo, až jsme se divili," upřesňuje Kunze.
Kulturní program v jurtě odstartovala v úterý večer přednáška o životě v Mongolsku. Během tohoto týdne se tam bude povídat také o mongolské kultuře, na programu jsou i koncerty a v sobotu vše uzavře básnický maraton.
Děti během dopoledne vstoupí do světa kočovných Mongolů prostřednictvím tvorby mandaly či vlastnoruční výrobou panenky pro štěstí.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/z-opavskych-ulic-primo-do-mongolska-do-vytapene-jurty-ppg-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130213_1889130_ostrava-zpravy_jog
DL
05.07.2013 16:39:58
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one