zprávy z Mongolska

Novodobí nomádi na cestě do Ulánu a zpět…

Novodobí nomádi na cestě do Ulánu a zpět… - obrázek

Novodobí nomádi na cestě do Ulánu a zpět… - obrázek

Cesta do Ulánbátaru přes Moskvu přináší vždy záruku „malých a velkých dobrodružství“ v tranzitním prostoru letiště na Šeremetěvu, s věčnou otázkou: „..stihnu přestup do letadla do Ulánu nebo ne !?!“ Nezoufejte, ještě větší zážitky vás mohou čekat při zpáteční cestě do Prahy...plus fotoreportáž.

Mezi „malé dobrodružství“ patří v Moskvě:  vysvléknout se, sundat řemen, vyzout šněrovací boty, laptop a příruční zavazadla dát na scanner, připravit si palubní letenku pro razítko a opět všechno v opačném sledu na sebe obléci nebo uschovat. Drobné komplikace nastávají, když si zapomenete v příručním zavazadle nůž, nůžky, jehly, žiletky a gely - nic nového pod sluncem.

„Větší dobrodružství“ nastává v případě, kdy letadlo z Ulánu do Moskvy vůbec nedorazí, nejčastěji z důvodu nepříznivých klimatických změn - silný vítr, písečná nebo sněhová bouře aj. Nezoufejte, poznáte řadu letištních restaurací i hotelů, kam byste se pravděpodobně za jiných okolností vůbec nedostali. Aeroflot se o vás postará s jídlem i pitím. V lepším případě počítejte s 6-12 hodinovým zpožděním, nebo nečekaným přistáním v Irkutsku „…vsjo zavýsit od pagódy, prósto - normálno, ně nádo spěšit...“. V horším případě trvá cesta i 3 dny, jako nám. Letos jsme si skutečně „větších dobrodružství“ užili, jak v červenci, tak i koncem září. Říká se: „ těžko na cvičišti, lehko na bojišti“, v tomto případě se chceme s vámi podělit o zážitky „što dělať v étom slučáje…“

 

Z Prahy do Ulánu…

V poledne jsme počátkem září 2009 odlétali z Ruzyně a po příletu do Moskvy nastalo dlouhé čekání na letadlo, které prozatím z Ulánu nepřiletělo. „Mezi řízkem a bramborovým salátem“, který podával Aeroflot v letištní restauraci, přicházely zprávy, že odlet bude místo cca 20:00 hod. až po půlnoci…Skutečně, v 0:45 hod. jsme zažili „take off“  do srdce Asie, kdy nás po přistání, ve sluncem zalitém Ulánu, napadla otázka – „co teď a co potom?“ Můžeme vám poradit, odcestujte v klidu do české restaurace Bohemia (otevírací doba denně od 11.00 hod.) a objednejte si, např. výborné kuře na paprice nebo jiné české, moravské a místní mongolské dobroty. Nebo jen tak tam zaskočte na kávu s domácí bábovkou, perníkem a na kus řeči s kamarády z Čech a Moravy – ti to  s Vámi v době oběda „proberou“ a můžete si současně vyřídit přes wifi  el.poštu domů…super !

 

Z Ulánu do Prahy…

V případě nepříznivého počasí při návratu do Čech doporučujeme na internetu průběžně sledovat informace Aeroflotu…

V letoším červenci nás před odletem z Ulánu zastihla noční průtrž mračen. Ráno následoval silný vítr, s písečnou bouří přicházející z jihu, z Gobi. Časný ranní odlet z Ulánu byl odložen, letadla byla sice připravena, avšak po odbavení zavazadel jsme stále čekali v letištní hale. Kolem poledne nás dva autobusy odvezly do hotelu Bayangol, kde následovalo ubytování, oběd a kolem 16:00 cesta zpět na letiště, přes silně rozvodněnou silnici, s tekoucím bahnem…V 17:30 jsme se dívali  na rudou záři nad ulánbátarskými horizonty již z ptačí perspektivy.

Před pár zářijovými dny letadla pro změnu vůbec v Ulánu nepřistávala, z důvodu silného nárazového severního větru a sněhové bouře v Rusku. Den před odletem jsme mohli zpívat „léto nádherný…“ s +26o C, zatímco následující den ráno se text změnil na „severní vítr je krutý, počítej, lásko má, s tím…“. Večer už jsme v Bohemii zpívali „..vánoce, vánoce přicházejí…“, nálada výborná, 8cm čerstvě napadaného sněhu, teplota na 0oC. V tomto případě vás nocování v hotelu Bayangol zaručeně nemine a čekáte „da záftra“. Následující den stále foukalo a sněžilo, kolem poledne nastalo zklidnění, nasedáme do autobusů k odbavení na letiště. Zdá se, že kolem 16:00 odletíme směr Moskva, jak píše Aeroflot. Chyba lávky, letadlo z Moskvy zakroužilo nad letištěm v Ulánu a pro jistotu přistálo v Irkutsku…Následovala večeře na letišti, cestující se pomalu seznamovali a sledovali střídající se zprávy typu „..odletíme ještě dnes nebo až zítra…!?!“. Ty visely„ve vzduchu“ jako 6 letadel….Hurá, ve 22:00 nastal „hon“ na to správné letadlo, konečně odlétáme do Moskvy! Airbus 320 letí klidně, snad už bude všechno v pořádku - a taky bylo.

V Moskvě všechny navazující lety do Prahy, Berlína, Paříže nebo Říma po našem půlnočním příletu „frnkly“ do EU a my se s „pasádočnymi talónami“ cpali do autobusů jedoucích do hotelu Novotel, nedaleko Šeremetěva 2. Všude jsme byli jako VIP doprovázeni příslušným „děžurným“. Následoval „pád do postele“, snídaně v 6:00, autobusy znovu na letiště a samozřejmě ještě jsme museli prožít to „malé dobrodružství“ (viz výše).

Větu typu „sivódňja uspějetě, búděte skóro damá“ jsme ani nevnímali, ranní hygienu jsme absolvovali v duty free shopu na letišti, kde se každý podle libosti zmocnil nějakého parfému…Všechny exotické vůně a emoce se smíchaly s mnoha zážitky z mých pracovních pobytů v Mongolsku, a tak flakónek parfému s příhodným názvem „Anděl a démon“ se mnou vkráčel do letadla. Bude mi navždy  připomínat naše nomádské cesty z Evropy na konec světa – do Mongolska a zpět“…

 

P.S.: A víte, že tuto cestu zase někdy naplánuji? Kdy ? Až v lahvičce kouzelného parfému „Anděl a démon“ nezůstane ani kapka!

 

 

Zažili a zapsali: Daniela Lukešová a Jan Minář

22.09.2009 16:04:22
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one