zprávy z Mongolska

Rektor ČZU v Mongolsku

Rektor ČZU v Mongolsku - obrázek

Rektor ČZU v Mongolsku - obrázek

Rektor, to už je „velké zvíře“. Takže když nám pod ulánbátarský nos zavítal rektor České zemědělské univerzity v Praze, hned jsme ho museli vyzpovídat a zjistit, čím je Mongolsko pro ČZU tak moc zajímavé, že sem přes půl světa vysílá svého nejhlavnějšího šéfa.
Profesor Jan Hron, který v současnosti funkci rektora ČZU zastává, nám to vysvětlil takto:
Mongolsko má s Českem dlouhou tradici dobrých vztahů. V Československu studovala spousta mongolských studentů, kteří měli mezi ostatními zahraničními stipendisty vždycky výbornou pověst. Rychle a dobře se naučili česky a i v dalším studiu byli velmi pilní a schopní.
V 90. letech se kontakty s Východem přerušily, ale samozřejmě že ne na dlouho. O studenty z Mongolska máme znovu zájem, proto Česká zemědělská univerzita v Praze navázala spolupráci s Mongolskou státní zemědělskou univerzitou (MSUA). Stát sice poskytuje pro Mongoly jen 6 vládních stipendií, ale existují také stipendia Evropské Unie (pro Mongoly je otevřený Erasmus Mundus) a také naše fakulty chtějí zájemcům o magisterské a doktorandské studium v Praze vyjít vstříc. Doufáme, že talentovaní samoplátci budou nakonec muset hradit jen letenku, zatímco náklady spojené se studiem pokryje univerzita.
V Mongolsku má své zájmy i náš Institut tropů a subtropů, který je vůbec velmi úspěšný a provádí výzkum ve 12 zemích světa. V Mongolsku mají skvělé renomé čeští veterináři a nám se podařilo uspět s projektem rozvojové spolupráce zaměřeným na označování hospodářských zvířat v šesti centrálních ajmacích kolem Ulánbátaru. V zemi s více než 40 miliony hospodářských zvířat je evidence velké a důležité téma! (víc si můžete přečíst na www.vetnaadam.org)
Návštěva Mongolska je pro nás příjemná mimo jiné i proto, že člověk tu jako Čech může být hrdý na spoustu dobře odvedené práce, která téhle zemi pomohla. Už jsem zmínil mongolské studenty v Československu, veterináře a geology, dnes na tuhle tradici navazují třeba čeští technici v ulánbátarských mlýnech.
Cílem této návštěvy bylo získat podporu pro pokračování našeho zemědělského projektu. Vzhledem ke globální krizi je všude nedostatek prostředků, ale my si myslíme, že věda a výzkum by proto neměly přijít zkrátka – to by bylo krátkozraké. Zatím se zdá, že projekt pokračovat bude, a tomu jsme velmi rádi.
Děkujeme za rozhovor!
Prof. Ing. Jan Hron, DrSc., dr.h.c., zastává funkci rektora České zemědělské univerzity v Praze od roku 2003. V období 2007-2009 byl také předsedou České konference rektorů.
27.07.2009 07:43:22
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one