zprávy z Mongolska

České značky tu mají stále dobrý zvuk

images.jpg

Po letech slabšího zájmu ožívá spolupráce českých a mongolských firem. Češi mají šance uplatnit se vedle čínských či amerických konkurentů i díky dobrému povědomí o českých značkách, které v Mongolsku přetrvalo, říká v rozhovoru pro HN Ojuntegš Enebiš, generální Sekretář Mongolské obchodní a průmyslové komory, který vystudoval v roce 1981 ekonomiku v Praze. Čtěte více...

Hn: Daří se oživit spolupráci mongolských a českých firem?

Mongolsko je dnes zemí, která prožívá skutečný ekonomický boom, rozvíjí se nejen důlní průmysl, ale i stavebnictví a nové technologie. Co potřebujeme, jsou kvalitní evropští výrobci. Česko si drží vysoký standard, obnovujeme spolupráci. Poznali jsme, že české firmy nabízejí vysoce kvalitní věci.

Hn: Jaké je vlastně povědomí o českých výrobcích?

Z minulosti velmi dobře známe například strojírny Škoda. Teď by se české stroje mohly uplatnit v našich hutích. Povědomí o Česku pomáhá i fakt, že tam studovalo 25 tisíc Mongolů, kteří mohou pomoci vzájemným kontaktům. Možnosti jsou velké a pomoci mohou i vlády obou zemí. Chystáme například při mongolské obchodní komoře dvoustrannou podnikatelskou radu, která by pomáhala zajímavým projektům.

Hn:Mají české firmy šanci v prudce se rozvíjejícím důlním průmyslu?

Navazujeme na tradici - v 70. a 80. letech minulého století působilo v Mongolsku množství československých geologických expedic, které nám pomohly odkrýt cenná surovinová ložiska. Nyní nám pomáhají hledat zdroje pitné vody v poušti Gobi. Čeští geologové už znají prostředí, to je určitě výhoda. 

Hn: Jaké jsou další příležitosti?

Myslím, že nabízíme zajímavé šance pro menší projekty, kterých se s pomocí České rozvojové agentury uskutečnilo za poslední dva roky okolo dvou desítek. Stojíme o zemědělské stroje či potravinářské linky, protože chceme rozvíjet malé a střední podnikání. 

Hn: Jaká jsou pravidla pro zahraniční investice?

Vláda zvažuje změny ve zdanění zahraničních firem, to vytváří určitou nejistotu. Věřím ale, že zahraničním podnikatelům zaručíme zajímavé příležitosti a stabilní prostředí.

Zdroj: jiří sládek HN 2.5.2013

jiri.sladek@economia.cz

DL

05.07.2013 11:57:59
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one