zprávy z Mongolska

Jak tři Češi Ladou dovezli hračky

Jak tři Češi Ladou dovezli hračky - obrázek

Jak tři Češi Ladou dovezli hračky - obrázek

V mongolském Bulganu se jednou zvedl ohromný oblak prachu. Když se usadil, z lady, speciálně upraveného žigulíku, začali vylézat tři chlapi, které bych podle vousů a ošlehaných výrazů ve tvářích tipovala na třicet: řidič David Jaroš, kuchař Ondřej Mužík, kameraman Jirka Fabík.Čtete dál článek Magdaleny Sodomkové...

Tři studenti, kterým bylo ve skutečnosti teprve nedávno dvacet. Za sebou měli čtvrt roku putování z Brna přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán až sem, do mongolského Bulganu.

Nasednu k nim a rozjedeme se mongolskou krajinou, po prašných stepích, přes řeky. Na každém kameni se člověk bouchne o hlavu, při objíždění sviště, který zvědavě panáčkuje přímo v cestě, se dusíme zvířeným prachem.

"Chtěli jsme jet autem na východ a taky někomu pomoci. A inspirovat další cestovatele, aby i jejich cesta měla cíl," říká David Jaroš. Cestě předcházely měsíce příprav, kdy David předělával svůj žigulík do "terénní úpravy" tak, aby zvládl cestu přes řeky i hory.

Pak kluci na svých internetových stránkách vybírali příspěvky na hračky pro mongolské děti, které chodí do školek-jurt, zřízených českou Charitou. Expedice se vydařila. Tři kluci a lada přivezli dětem třináct beden hraček, pastelek a sešitů, které koupili v Ulánbátaru.

Převzatý článek Magdaleny Sodomkové z iDNES dne 29.10.2009:

http://cestovani.idnes.cz/kde-vzacne-hosty-vitaji-kobylim-mlekem-a-varenymi-svisti-pey-/igsvet.asp?c=A091029_170326_igsvet_ipl

DL


30.10.2009 16:30:43
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one