zprávy z Mongolska

Jan Fischer: Jsme připraveni pomoci Mongolsku

Jan Fischer: Jsme připraveni pomoci Mongolsku - obrázek

Jan Fischer: Jsme připraveni pomoci Mongolsku - obrázek

Premiéři Mongolska a České republiky se setkali s novináři poté, co uzavřeli bilaterální dohodu.  Mongolský premiér zdůraznil, že Mongolsko, jako vnitrozemský stát, musí získávat více zkušeností týkajících se tranzitní dopravy k následnému rozvoji vzájemného obchodu.

Premiér České republiky pan Fischer se vyjádřil, že jeho země je připravena "...pomoci Mongolsku spolupracovat s Evropskou unií (EU) a harmonizovat Mongolsko podle evropských norem s přidanou nadhodnotou". "Česká republika bude Mongolsku rovněž pomáhat  v překonávání globální ekonomické krize," dodal premiér Fischer. Čtěte více...

Po jednáních, která proběhla mezi předsedy vlád Mongolska a České republiky, mongolské Ministerstvo školství, kultury a vědy a české Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podepsali dohodu o spolupráci v oblasti vzdělávání a vědy na léta 2010-2013. 

Ministerstvo školství, kultury a vědy Mongolska a Ministerstva kultury České republiky uzavřeli dohodu o spolupráci v oblasti kultury pro období 2010-2012. Tato dohoda byla podepsána Yo.Otgonbayarem, ministrem školství, kultury a vědy a Václavem Jílkem, mimořádným a zplnomocněným velvyslancem České republiky v Mongolsku. 

V souladu s touto dohodou, si budou obě země sdělovat informace o změnách zákonů a usnesení týkajících se vzdělávání a vzdělávacího systému na základě požadavků, dále společně participovat na mezinárodních vědeckých konferencích, školeních, seminářích a sympoziích, podílet se na vzdělávacích a vědeckých publikacích, podporovat spolupráci mezi vědeckými a výzkumnými organizacemi vysokoškolského vzdělávání a mezi rozvojovými centry. V souladu s dohodou o spolupráci v oblasti kultury v roce 2010-2012, si budou obě strany vyměňovat informace o vzdělávacím systému, jeho reformách, historii, kultuře a geografii obou zemí. 

Mongolsko a ČR se budou podílet na výměně vědeckých pracovníků a odborníků. Umožní jim až 15 denní vzdělávácí a vědecké pobyty na školách a dále mongolská strana umožní třem českým studentům letní přípravu s cílem - podpořit výzkum a vědecké práce o Mongolsku a na šířit znalosti o mongolském jazyce a kultuře.

Zdroj: MONTSAME 19.5.2010

DL

20.05.2010 00:38:41
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one