zprávy z Mongolska

Komu mají Češi pomáhat? Etiopanům, Palestincům a Mongolům

Komu mají Češi pomáhat? Etiopanům, Palestincům a Mongolům - obrázek

Komu mají Češi pomáhat? Etiopanům, Palestincům a Mongolům - obrázek

Rozvojová pomoc České republiky by měla v příštích letech směřovat především do Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Etiopie, Moldavska a Mongolska. Tuto pětici zemí označuje za prioritní nová koncepce české rozvojové spolupráce, kterou v pondělí projedná vláda. Počet prioritních zemí se tak proti stávajícímu stavu snižuje. Čtěte více...

Koncepce také podle informací stanoví okruh dalších zemí, kde jsou plánovány rozsáhlejší české rozvojové aktivity. Jde o Gruzii, Kambodžu, Kosovo, palestinskou autonomii a Srbsko.

Definováno je také pět priorit, do kterých by měla česká vládní pomoc plynout: životní prostředí; zemědělství; sociální rozvoj včetně vzdělávání, sociálních a zdravotnických služeb; ekonomický rozvoj včetně energetiky; podpora demokracie, lidských práv a společenské transformace.

České ministerstvo zahraničí nyní organizuje a financuje vlastní provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar. Za asi 140 miliard korun bylo dokončeno přes osm desítek projektů.

V roce 2009 dosáhla oficiální rozvojová pomoc ČR výše 4,12 miliardy korun. Některé rozvojové aktivity organizovala sama na dvoustranném základě, jiné bylo efektivnější podporovat prostřednictvím mezinárodních organizací.

Současná pomoc

V současnosti jsou za prioritní země označována Angola, Bosna a Hercegovina, Jemen, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko, Vietnam a Zambie. Tento seznam zemí, kam se má česká pomoc soustředit, byl vládou schválen v roce 2005.

Zdroj:

http://www.lidovky.cz/komu-maji-cesi-pomahat-etiopanum-palestincum-a-mongolum-p2r-/ln_domov.asp?c=A100523_115110_ln_domov_mev

DL

24.05.2010 20:51:00
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one