zprávy z Mongolska

Mongolská státní zemědělská univerzita (MSUA) v Ulánbátaru se představuje

   Mongolská státní zemědělská univerzita (MSUA) v Ulánbátaru se představuje - obrázek

Mongolská státní zemědělská univerzita (MSUA) v Ulánbátaru se představuje - obrázek

Zemědělská univerzita byla založena v roce 1958 a postupně si vytvořila významnou pozici v ekonomickém a sociálním rozvoji Mongolska. V současné době hraje významnou roli v mongolském agrárním sektoru. Rektorem univerzity je Prof. B. Byambaa, člen Akademie věd Mongolska. Čtěte dál...

Studium na univerzitě umožňuje studentům získat řadu dovedností v zavádění nových technologií a standardů a dále umožňuje vědecko-výzkumné aktivity s aplikací dosažených poznatků do zemědělské praxe. Univerzita se vyznanou měrou podílí na internacionalizaci a  zajišťuje možnost výměnných stáží a mezinárodní spolupráce s dalšími univerzitami spolupracujícími v zemědělském sektoru.

V  době dynamických socio-ekonomických rozvojových procesů v agrárním sektoru v mongolských podmínkách umožňuje získávat a rozvíjet dovednosti  tzv. „lidských zdrojů“ v profesním, výzkumném a obchodním směru rozvoje.

Nedílnou součástí univerzity jsou vědecké instituty - Institut veterinární medicíny (IVM), Institut chovu zvířat, Institut pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství - které se významně podílejí na perspektivním rozvoji zemědělských inovací v podmínkách Mongolska.

Zabývají se především zaváděním nových technologií směřujících k zlepšení genofondu zvířat i plodin. Ochrana zdraví zvířat a zvýšení výnosů v rostlinné produkci, inovace, vzdělávací aktivity v základních směrech zemědělské produkce, včetně  zajištění potravinové bezpečnosti a ochraně přírodních zdrojů – to jsou trvalé cíle vedení MSUA k zajištění dalšího rozvoje a vzdělávání. www.msua.edu.mn

Česká zemědělská univerzita v Praze v roce 2006 podepsala dohodu o vzájemné spolupráci mezi univerzitami tzv. „Memorandum of Understanding“ za účasti rektorů obou univerzit – prof. Ing. Jana Hrona, DrSc., dr.h.c. a prof. Badarch Byambaa. http://czu.cz

V témže roce pracovníci Institutu tropů a subtropů při ČZU v Praze  a Institutu veterinární medicíny při MSUA v Ulánbátaru  podepsali „Agreement“ o výměně studentů a vysokoškolských pedagogů – specialistů v oblasti veterinární medicíny (prevence chorob zvířat, potravinová bezpečnost). http://its.czu.cz

Garanty rozvíjející se spolupráce je za českou stranu doc. MVDr. Daniela Lukešová, CSc. a za mongolskou stranu doc. Zayat Batsukh, Dr.Sc.

Ministerstvo zemědělství ČR a ČZU v Praze v letech 2007-2009, v rámci zahraniční rozvojové pomoci Mongolsku, pomáhali řešit projekt „Označování zvířat v Centrálním regionu Mongolska“, ve spolupráci s Ministerstvem potravin, zemědělství a lehkého průmyslu  a MSUA v Ulánbátaru (www.vetnaadam.org), za podpory Velvyslanectví České republiky v Mongolsku.

Při příležitosti 60. výročí diplomatických vztahů mezi ČR a Mongolskem je třeba připomenout, že právě „Dohoda mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Mongolské lidové republiky o spolupráci na úseku veterinárním“ byla podepsána v Ulánbátaru 21.10.1964 a patří k těm prvním dohodám, které zahájily bilaterální spolupráci mezi oběma zeměmi.

Bližší informace o studiu na ČZU v Praze (angl.Czech University of Life Sciences Prague)

http://www.stackyard.com/world/history/jan01.html

Daniela Lukešová

 

07.03.2010 17:21:33
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one