zprávy z Mongolska

Mongolsko rýsuje nová pravidla k přilákání investic

Těžko by se našla druhá země, u které musel Mezinárodní měnový fond konstatovat: Odhad růstu pro první pololetí 2013 evidujeme na polovinu, tedy 12,2 procenta. Takovou cifru může Mongolsku závidět nejen zadlužená eurozóna, ale i všechny rostoucí asijské ekonomiky. Více...

Třímilionová středoasijská země, které se tvrzení týká, prožívá naprosto výjimečné období. A nutí zahraniční investory k nebývalé pozornosti. „Mongolsko disponuje relativně stabilním politickým systémem, ekonomika rychle roste a generuje zajímavé investorské pobídky," říká ulánbátarský ekonomický analytik a komentátor Jargalsajkchan Dambardža. 

Mezi velkými sousedy

Pobídky lákají zájemce z celého světa. Mongolsko přitom vysoce oceňuje nabídky z Evropy či Austrálie. Jsou pro zemi zajímavé, protože potom není v takové míře odkázána jen na spolupráci s oběma mocnými sousedy, tedy Ruskem a Čínou. Ulánbátar se snaží s Pekingem i Moskvou vycházet a současně rozvíjí svůj model demokratického systému. Šéf české diplomacie Karel Swarzenberg za to vysekl Mongolům poklonu. „Obdivuji je za to, jak se jim podařilo demokracii vybudovat," řekl Schwarzenberg. „Jejich projekt funguje, přestože jejich velcí sousedé na demokracii moc zvyklí nejsou," dodal. Země je stále relativně chudá, pod oficiální hranicí chudoby se nachází 40 procent obyvatel. To se ale rychle mění. Střední vrstvy rychle bohatnou a chudí Mongolové se stěhují z nuzných obydlí na periferii 1,3milonového Ulánbátaru do nově postavených paneláků. Zásluhu na tom má prudký růst ekonomiky. Předloni bylo Mongolsko s necelými 18 procenty nejrychleji rostoucí ekonomikou světa. Opírala se o dva obří těžební projekty: Oju Tolgoj, jeden z největších světových dolů na měď - a Tavan Tolgoj, největší mongolský důl na hnědé uhlí. Oba velké doly leží v poušti Gobi u čínských hranic. Oju Tolgoj neboli Tyrkysová hora, je největší zahraniční investicí v Mongolsku. Důl na zlato i měď, který tu otevřel britsko-australský gigant Rio Tinto, vytváří třetinu mongolského hrubého domácího produktu. Stal se symbolem nově vytvářené prosperity. A Mongolsko stojí o další podobné projekty.

Uklidnit investory

Proto přijalo nový zákon o soukromých zahraničních investicích. Napříště by je měla schvalovat pouze vláda, a nikoli komplikovaná rozhodnutí poslanců, tak jako dříve.Velké zahraniční investice řízené státem ale dál podléhají přísným pravidlům. Nový zákon je kompromisním řešením. Vyhověl zahraničním podnikatelům, kteří kritizovali příliš neprůhledné schvalování investic. Na druhé straně vyhověl i přání mnohých Mongolů, kteří se obávají, že se velkých důlních projektů zmocní státem řízené firmy ze sousedního Ruska a Číny. Především velký zájem Pekingu o naleziště v poušti Gobi vyvolal v Mongolsku debatu o hrozbě drancování přírodních zdrojů.

„Máme nový zákon, kterým chceme vyslat signál investorům, že problémy neexistují," říká Očirbat Čulunbat, náměstek pro ekonomický rozvoj. Analytik společnosti Monet Capital Vidur Jain souhlasí. Nové pravidlo pokládá za užitečný krok, který by měl objem investic zvýšit.

Rychle rostoucí ekonomiku táhne zejména těžební průmysl i rychle se rozvíjející stavebnictví.

 

Zdroj: jiří sládek HN 2.5.2013

jiri.sladek@economia.cz

DL
01.06.2013 20:55:41
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one