zprávy z Mongolska

Mongolský kontrakt roku na investory do uhelného ložiska Tavan Tolgoi

Mongolský kontrakt roku na investory do uhelného ložiska Tavan Tolgoi   - obrázek

Mongolský kontrakt roku na investory do uhelného ložiska Tavan Tolgoi - obrázek

Mongolská strana zveřejnila seznam účastníků výběrových řízení na investory do obrovského mongolského uhelného ložiska Tavan Tolgoi. Posuzovány jsou rovněž investiční banky, které mají pomoci s emisí a IPO. Významné hráče představují Čína, Indie, Austrálie či Japonsko. Více...

Tavan Tolgoi je ložisko situované v jižním Mongolsku, jehož zásoby koksovatelného černého uhlí se odhadují na více než 6 miliard tun. Většinovým vlastníkem je státní společnost Erdenes Tavan Tolgoi (ETT – vlastněná Erdenes MGL), jež v prosinci roku 2010 vyhlásila tendry (s platností 8. 12. 2010–31. 1. 2011) na subjekty, které budou smluvními provozovateli těžby ložiska. Tendry byly vyhlášeny celkem dva, a to na oblast východní Tsankhi (pouze těžba) a západní Tsankhi (těžba a prodej). Dále mongolská strana vybírá investiční bankovní instituci, jejímž úkolem bude zajištění primární veřejné nabídky akcií ETT na zahraničních burzách cenných papírů a poradenské služby s emisí.

Do výběrového řízení na oblast západní Tsankhi se přihlásily následující společnosti:

    * konsorcium čínské Shenhua Energy a japonské Mitsui & Co
    * mongolská Mongolyn Alt Group
    * lucemburský ArcelorMittal
    * čínská Yitai Group
    * Peabody Energy z USA
    * ruská En Plus
    * australská Fortesque Metals
    * brazilská Vale
    * sdružení konsorcií Russian Railway, Japonska (Itochu, Sumitomo, Sojitsu, Marubeni) a jižní Koreje (11 firem v čele s Kores)
    * indická Mesco Steel
    * indická International Coal Venture
    * mongolské konsorcium  Cooperative of Mongolian auto roads
    * australská Xsrata coal
    * čínská Erdos Chenglong Coal Investment
    * mongolsko-čínské konsorcium Signum Industrial

Na provozování oblasti východní Tsankhi jsou následující zájemci:

    * indická Mesco steel
    * čínská BBM Operta
    * australská MacMahon

16 bank zaslalo svůj návrh na služby spojené s emisí akcií. Mezi nimi figuruje např. Morgan Stanley a Macquarie Group Ltd., Citigroup a JP Morgan Chase & Co, Deutsche Bank AG, Credit Suisse Group AG a UBS AG etc.

Na vyhodnocení a vybrání vítězů byla ustavena pracovní skupina skládající se ze členů vlády, ministerstev a různých agentur, Mongolské burzy cenných papírů, Erdenes MGL, ETT a Výboru pro státní vlastnictví. Vyhlášení výsledků se očekává na konci března 2011. Důležitým předpokladem pro výběr je schopnost zajistit dodávky zařízení a služeb za stovky milionů dolarů či finanční způsobilost.

Mongolská vláda rozhodla, že 10 % akcií z Tavan Tolgoi (ETT) bude rozdáno mongolským občanům (cca 550 akcií na jednu osobu), 10 % je určeno pro mongolské společnosti a 30 % akcií bude nabídnuto na domácí a zahraničních burzách cenných papírů. Prozatím patřičné mongolské orgány řeší možnost disponovat s akciemi v případě jednotlivců (zřejmě půjde o preferenční akcie, které nebude možné prodat, pouze získávat dividendy). Národní společností se rozumí taková, jejíž podíl zahraniční kapitálu není více než 25 % a o akcie se může ucházet v případě, že vznikla do konce června 2010 a nemá žádné nesplacené závazky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko).

Zdroj:

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/mongolsko/mongolsko-investice-tezba-uhli/1001377/59820/

DL

22.02.2013 10:24:30
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one