zprávy z Mongolska

Společnost mongolsko-česko-slovenského přátelství

Společnost mongolsko-česko-slovenského přátelství vznikla už v 50. letech jako základna pro rozvoj spolupráce mezi Mongolskem a Československem. Tehdy to byla velká oficiální instituce a členy nebyli jen jednotlivci, ale i celé podniky. Třeba velký obuvnický podnik, který tu Československo pomáhalo budovat, nebo Nemocnice číslo 1 – v době svého vzniku jeden z největších nemocničních komplexů v Asii.

Vypráví: Dorj Bayasgalan

Za socialismu všechny tyhle družební společnosti zastřešovala takzvaná Federace míru, ale ta se s perestrojkou rozpadla a v těžké době na začátku 90. let, kdy i potraviny byly na přídělové lístky a lidi měli jiné starosti, většina spolků stagnovala.

Ale kolem nás se stala zvláštní věc. Jak víte, za socialismu mnoho Mongolů studovalo v Československu (víc už jen v Rusku a v NDR). Dnes mají absolventi československých vysokých škol dokonce svou Asociaci, je jich asi 600 a každý rok pořádají společenská setkání. A v Československu vystudoval taky jistý kouzelník jménem Altanhujag – normální cirkusový kouzelník (vlastně to byla celá kouzelnická rodina) – a ten, bohužel, na konci 80. let zemřel. Měl ale dobrého přítele, pana Njamdorže, v té době poměrně známého prodemokratického písničkáře. A pan Njamdorž na památku zemřelého přítele převzal nad zanikající Společností záštitu. I když v Československu nestudoval ani česky nemluví. Stal se předsedou a je jím dodnes. Lidi se nám tehdy smáli – Mongolsko nemá co do pusy a vy blbnete s nějakým spolkem, ale existujeme už 18 let a snad se nám i docela daří.

Naším cílem je propagace České republiky a Slovenska v Mongolsku. Spolupracujeme s českou ambasádou, a snažíme se být nápomocní při pořádání kulturních akcí a tak podobně. Ale pravda je, že dnešní mladí Mongolové už o Česku moc povědomí nemají. Dřív to bylo jiné, každý znal české pohádky a filmy – třeba Létajícího Čestmíra. A taky české boty, to byl pojem. Spousta obuvníků jezdila na dlouhé stáže do Zlína třeba i na několik let. Také se odhaduje, že dodnes jedno procento obyvatel Mongolska mluví česky.

Doufáme, že alespoň část staré československé pověsti se podaří v Mongolsku do budoucna zachovat. S naší pomocí můžete počítat.

 

JUDr. Dorj Bayasgalan vystudoval v Československu právnickou fakultu UK, dnes působí jako zástupce české společnosti ZVTM v Ulánbátaru a zabývá se geologickým průzkumem.

08.12.2008 04:50:56
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one