zprávy z Mongolska
Fotografovala: Daniela Lukešová
Pohled z hotelu Bayangol na východ

Pohled z hotelu Bayangol na východ

DSCN3712.JPG
DSCN3714.JPG
Novodobí nomádi na cestě do Ulánu a zpět… - obrázek

Novodobí nomádi na cestě do Ulánu a zpět… - obrázek

Cesta do Ulánbátaru přes Moskvu přináší vždy záruku „malých a velkých dobrodružství“ v tranzitním prostoru letiště na Šeremetěvu, s věčnou otázkou: „..stihnu přestup do letadla do Ulánu nebo ne !?!“ Nezoufejte, ještě větší zážitky vás mohou čekat při zpáteční cestě do Prahy...plus fotoreportáž.

Rektor ČZU v Mongolsku - obrázek

Rektor ČZU v Mongolsku - obrázek

Rektor, to už je „velké zvíře“. Takže když nám pod ulánbátarský nos zavítal rektor České zemědělské univerzity v Praze, hned jsme ho museli vyzpovídat a zjistit, čím je Mongolsko pro ČZU tak moc zajímavé, že sem přes půl světa vysílá svého nejhlavnějšího šéfa.
Profesor Jan Hron, který v současnosti funkci rektora ČZU zastává, nám to vysvětlil takto:
6. června 2009 vyšla v HN příloha Exportér s podtitulem „Zlato, kašmír a třetí soused“ věnovaná možnostem českých podnikatelů v Mongolsku. Najdete v ní 30 stránek hutných, ale čtivých a hlavně aktuálních informací o tom, jak se v Mongolsku dělá business, ale taky o historii česko-mongolských vztahů, o mongolských zvycích a etiketě nebo třeba o Olgoj Chorchojovi.
Ti, kdo mají s životem a podnikáním v Mongolsku dlouhodobé zkušenosti, by možná ještě leccos doplnili, ale příloha se nám celkově líbila. Úplně telegraficky shrnujeme:
...Lubošovy čtyřicátiny si můžete přečíst tady a tady...
reka.jpg
auto.jpg
deti.jpg
Ze stránek české hospodářské komory přebíráme informaci o podnikatelské misi do Mongolska, pořádané ČHK ve dnech 6.-12. září.

Najdete tu kontakty na organizátory a odkazy na stránky s dalšími detaily.

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Jedním z témat věčně propíraných v mongolských médiích je jednání mezi mongolskou vládou a kanadskou těžařskou společností Ivanhoe. Kauza je tak vleklá a řešení bylo tolikrát zdánlivě na dosah, aby se pak znovu rozplynulo v dalších dohadech, že mnozí z nás už články s palcovými titulky Oju Tolgoj (místo v Gobi, kde by Ivanhoe ráda těžila), rovnou přeskakují. Jenže Ivanhoe má právničku s českými kořeny, která se občas ukáže v Bohemii. A tak jsme využili příležitost, a jestli si chcete přečíst stručné shrnutí situace „od zdroje“ a ještě se něco dozvědět o ulánbátarském působení ženy, jejíž dědeček navrhoval jezy pod Karlovým mostem, čtěte dále:

Restauraci Bohemia budou znát i v Africe - obrázek

Restauraci Bohemia budou znát i v Africe - obrázek

Hlavním lákadlem Bohemky není ani tak jídlo (i když svíčková chutná skvěle, dršťkovka jakbysmet a řízky se salátem jsou jako od maminky). Hlavním lákadlem jsou lidi, kteří se tu setkávají a přinášejí s sebou vůně z nejrůznějších světů. Funguje to samozřejmě obousměrně, takže o Bohemce se teď dozvědí třeba i v rovníkové Africe!

Společnost mongolsko-česko-slovenského přátelství vznikla už v 50. letech jako základna pro rozvoj spolupráce mezi Mongolskem a Československem. Tehdy to byla velká oficiální instituce a členy nebyli jen jednotlivci, ale i celé podniky. Třeba velký obuvnický podnik, který tu Československo pomáhalo budovat, nebo Nemocnice číslo 1 – v době svého vzniku jeden z největších nemocničních komplexů v Asii.

Vypráví: Dorj Bayasgalan

Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one