zprávy z Mongolska

Průměrné teploty v Mongolsku ve 20. století stouply o dva stupně. Stejný vzestup nastal i v době, kdy Čingischán dobyl skoro celý svět.

Klimatologové čím dál přesvědčivěji dokazují, jak obrovský vliv mají změny podmínek na celosvětové události. S jednou velmi zajímavou teorií přišli letos klimatologové z American Geophysical Union. Představili ji na konference v San Franciscu: ukázali, jak výrazně změna klimatu v Mongolsku ovlivnila nejen život pár pastevců dobytka, ale i miliony lidí v Evropě. Více....
304569_cingischan-temer-znicil-evropu-kvuli-globalnimu-ot_image_280x158.jpg
Říká se tomu „efekt motýlích křídel“ – tato teorie říká, že drobná změna na jednom konci světa může vyvolat zřetězení událostí, které mohou vyústit třeba do srážky vlaků na druhém konci světa. Podle Amy Hesslové a Neila Pedersena něco podobného zafungovalo i u mongolské invaze do Evropy. Právě změna klimatu umožnila primitivním pastevcům dobytka dobýt téměř celou Euroasii. Čingischán se dostal k moci roku 1206, když sjednotil většinu do té doby nepřátelských tatarských kmenů. Zemřel roku 1227.
Klimatická krize středověku

Hesslová a Pedersen studovali na letokruzích stromů, jak se v tomto období měnily klimatické podmínky. Z nich vyplývá, že v letech 1208-1231zažívalo Mongolsko výjimečně vlhké období. Trvalo déle než kdykoliv předtím. Z výsledků předchozích výzkumů už zase víme, že stejné období bylo současně velice teplé. Co to znamená?
Klima a civilizace

Výzkum klimatu ukazuje, jak obrovský význam měly podnebné podmínky a zejména jejich změny na vývoj a pád velkých civilizací. V posledních letech se změnám klimatu připisují například kolapsy středomořských civilizací v době bronzové, záhadný zánik říše Mayů ve Střední Americe a dokonce i Francouzskou revoluci ve stoletím osmnáctém. Nedostatek nebo přebytek potravy vždy vedou k dalekosáhlým změnám – a za ně může často právě změna klimatu.

Čingischánův příběh se však dá vykládat i jinak. Roku 2011 přišla meteoložka Julia Pongratzové s hypotézou, že Čingischánovo řádění svět výrazně ochladilo. Podle jejích propočtů prý mongolské zabíjení přineslo snížení objemu oxidu uhličitého v atmosféře asi o 700 milionů tun. Jak to Čingischán zařídil?

Tím, že vyhladil 40 milionů lidí. Z měst, která jeho vojáci dobyli, odešli obyvatelé, vylidnily se celé vesnice. Úrodné oblasti zpustly a na místa, kde dříve byla pole, se vrátily lesy. Tím se snížil objem CO2 v atmosféře a to zase vedlo k oslabení skleníkového efektu...

Zdroj: http://zoom.iprima.cz/clanky/cingischan-temer-znicil-evropu-kvuli-oteplovani
DL
05.07.2013 18:33:19
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one