zprávy z Mongolska

Čingischánův hrob je třeba hledat v Tuvě

Čingischánův hrob je třeba hledat v Tuvě - obrázek

Čingischánův hrob je třeba hledat v Tuvě - obrázek

Už mnoho let je místo, kde konečně našel klid velký Čingischán, objektem pátrání a sporů vědců a hledačů pokladů z mnoha zemí. V Mongolsku mají za to, že hrob jejich velkého předka se nachází kdesi v hornaté krajině severně od Ulanbátáru. Podle legendy byl pohřben na hoře Burhan-Chaddun. Čtěte více...

V 90. letech zamířily do těchto míst americké a japonské expedice ve snaze najít Čingischánův hrob. Na pátrání byly vynaloženy miliony dolarů, jejich úsilí ale bylo marné.

Čínští vědci ale v posledních letech trvají na tom, že Čingischánův hrob se musí nacházet na území Číny, nedaleko mongolsko-čínské hranice, u úpatí Altajských hor. Za hlavní argument pokládají členové pátrací výpravy tu skutečnost, že právě tudy mnohokrát vedla cesta Čingischána během jeho tažení na zemi Tangutů Shi Shiai. Tento stát v severní Číně padl pod údery jeho početné armády v roce 1227. A právě během tažení na Tanguty Čingischán zemřel.

Hrob Čingischána bychom měli hledat v Tuvě, protože historická vlast tohoto vojevůdce se nahází na území, na kterém žili dávní Urjanhajci, tedy Tuvinci. Tuto hypotézu vyslovil profesor státní univerzity v Tuvě Nikolaj Abajev. A podporují ji i mnozí další ruští vědci. Ruská vědkyně Jelena Bojková, znalkyně mongolských dějin, předpokládá:

„Otázku o Čingischánově hrobu je třeba spojovat s otázkou o jeho vlasti, kde se také má podle tradice tento hrob nacházet. Většina historiků v Rusku se přiklání k myšlence, že Čingischánovi předkové pocházejí buď ze Sajano-Altaje, tedy z území současné Tuvy, nebo ze severozápadního Mongolska, z míst v okolí jezera Hubsugul, kde žijí etničtí Tuvinci. Takže to vypadá tak, že historická vlast Čingischána se nachází na území, na kterém žili za dávných časů Tuvinci“.

A ještě jedna věc potvrzuje hypotézu ruských vědců o Čingischánově hrobu. Podle jedné z legend mělo střežit místo, kde byl pohřben chán, tisíc vojínů z kmene Urjanhitů, který byl z tohoto důvodu zbaven vojenské povinnosti. Urjanhité neboli Urjanhamové, tak v mongolštině říkali předkům nynějších Tuvinců. Pak ale byla tato stráž zrušena a už se neví, kde se toto místo přesně nacházelo. A není divu, protože podle legendy bylo místo, kde byl pohřben Čingischán, tajné, se zemí ho srovnaly tisíce koní, aby ho tak ochránili.

Zdroj:

http://czech.ruvr.ru/2012_11_14/94608683/

DL

05.07.2013 18:14:40
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one