zprávy z Mongolska

Nová verze umístění hrobu Čingischána

01i6o6d3s.jpg
V průběhu desetiletí vědci přicházejí s různými verzemi, kde hledat hrob zakladatele jednotného Mongolského státu Čingischána. Další verzi zveřejnil vědec z Kazachstánu Vladimír Oskolkov. Oskolkov se odráží od legendy, podle které, aby ukryly Čingischánův hrob, ho ušlapávaly tisíce lidí a srovnávaly ho se zemí. Nájezdníci ale byli poraženi. Čingischán byl pohřben v liduprázdném místě, kde nejsou žádné stopy přebývání lidí. Více...
Podle názoru vědce z Kazachstánu, takovému místu plně odpovídá Ridderská proláklina na Altaji ve východním Kazachstánu. Oskolkov zdůrazňuje, že při průzkumu prolákliny v ní byly nalezeny stopy pobytu lidí pouze v době kamenné. Později toto místo lidé neosídlovali. Kazašský vědec tvrdí, že zakladatel Mongolské říše sám zmínil Altaj, jako možné místo svého hrobu.

Ruští vědci orientalisté se na tuto hypotézu dívají více, než zdrženlivě. Jeden z vedoucích ruských odborníků na Mongolsko, doktor historických věd Vladimír Grajvoronskij se domnívá, že kolega z Kazachstánu chce tímto způsobem získat slávu:

V současné době je figura Čingischána natolik populární, že se mnozí vědci snaží objevit nějakou senzaci, která by byla s jeho jménem spojena. Otázka o místě jeho hrobu byla už tolikrát studována, že je těžké uvěřit tomu, že by se nacházel na Altaji. Je to jen jedna z hypotéz, která jen stěží najde příznivce v Mongolsku, nebo v mongolských vědeckých centrech v jiných zemích. Autor, samozřejmě, může dokazovat správnost své hypotézy. Dosáhnout objevu se mu ale asi podaří jen stěží.

Podobný objev nebyl dodnes učiněn. Existují jen různé verze a návrhy. V Mongolsku se domnívají, že se hrob jejich předka nachází někde v horách na sever od Ulánbátaru. Čínští vědci jsou přesvědčeni o tom, že se hrob Čingischána musí nacházet na čínském území poblíž čínsko-mongolských hranic. Ruští historici tvrdí, že Čingischánův hrob je třeba hledat v Tuvě, protože historická vlast vojevůdce se nachází na území, které obývali staří Tuvané. V uvedených místech však žádné vykopávky zahájeny nebyly. Grajvoronskijse domnívá následující:

Většina Mongolů je věrna tradici a vystupuje proti tomu, aby byl nějak rušen klid ostatků velkého předka. V historické literatuře přeci není uvedeno přesné místo hrobu velkého Čingischána. A to není náhoda. Čingischánovo jméno je považováno za svaté a na hledání místa jeho posledního odpočinku je uvalen zákaz.
Vědci z Mongolska, Ruska, Číny a Kazachstánu představili množství hypotéz, kde bychom měli Čingischánův hrob hledat. S největší pravděpodobností ale všechny jen hypotézami zůstanou.

Zdroj: czech.ruvr.ru
DL
05.07.2013 18:12:58
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one