zprávy z Mongolska

Cesta do neznáma, vítězný cestopis Prix Bohemia Radio 2012

Cesta do neznáma, vítězný cestopis Prix Bohemia Radio 2012 - obrázek

Cesta do neznáma, vítězný cestopis Prix Bohemia Radio 2012 - obrázek

Na Mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2012 v Poděbradech získal v minulém týdnu hlavní cenu v mezinárodní kategorii „Cestopis" dokument Lubomíra Smatany „Cesta do neznáma". Čtěte více ...

Porota tento dokument vybrala z 39 pořadů ze 16 zemí světa a my vám jej teď přinášíme v mimořádné repríze. 

Dokument Lubomíra Smatany natočený v Mongolsku nás přenese o šest tisíc kilometrů směrem na východ do země, kde teplotní výkyvy během roku dosahují pravidelně 60 stupňů celsia. Tato nehostinná oblast mezi Altajem a pouští Gobi je dodnes jediným státem na planetě, kde většina obyvatel žije kočovným životem a jejich nejlepším přítelem je kůň – potomek divokého Koně Převalského. 

Tento druh objevil na území Mongolska v 70. letech 19. století ruský cestovatel a zeměpisec Nikolaj Przewalski. Kůň se stal vědeckou atrakcí a také lovnou zvěří a 100 let od objevení ho lidé zcela vyhubili. Četné exempláře však zůstaly v zoologických zahradách a mnohé z nich odchovala i pražská ZOO. Tam také vznikl na konci minulého století nápad, vrátit koně do volné přírody. 

První Převaláky odvezli do Mongolska holandské a německé expedice a teprve vloni si troufla na svůj vlastní transport i pražská ZOO. Letní transport byl ale výjimečný i proto, že do pouště Gobi ještě nedokázal nikdo dovézt tolik živých zvířat najednou.  

Více v pravidelném čase od 18:05 hodin na Dvojce.

Pořad: Dobrá vůle  |  Stanice: ČRo 2 - Praha (Dvojka)
Čas vysílání: neděle 14.10.2012, 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/
NK
05.07.2013 17:44:02
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one