zprávy z Mongolska
Namkhaitseren Sanchir - obrázek

Namkhaitseren Sanchir - obrázek

Sanchir se narodil v roce 1946 v Ulánbátaru. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Leningradě. Vystavoval samostatně a kolektivně v Evropě, Americe i Asii. Dnes žije v Ulánbátaru a patří k nejuznávanějším mongolským umělcům. V jeho díle se mísí znalost evropských malířských technik a mongolská duchovní tradice. Maluje mimo jiné překrásné variance na stepní trávy.

Ve dnech 12. - 28. listopadu 2008 budou Sančirovy obrazy k vidění v Plzni, v galerii Sgrafito (Rooseveltova ul.)

V roce 2004 Sanchir vystavoval v Praze v galerii MIRO.

Z textu prof. dr. Miroslava Klivara v katalogu k výstavě volně citujeme:

…ze studií na evropských uměleckých institucích Sanchir vyvodil toliko poučení o malířském řemesle. Neztotožnil se ani s žádným českým uměleckým proudem, ani s tradiční malbou Mongolska. Směřuje k vlastnímu výrazu, který má mnoho výtvarných nuancí a variant.

Sanchirův svět je světem meditativního prožívání vlastního těla a vlastní mysli. Tento malíř nepatří mezi stoupence rozumového úsudku, ale tíhne k intuitivnímu symbolismu, v němž nejsilněji zaznívá symbolika snového vidění a muzikální smysl pro barevnou tonalitu.

V obrazech se zřetelně promítá inspirace lámaismem a magickou mongolskou tradicí. Patrná je například v motivech světla, ohně a tepla nebo v prolínání vnějšího a vnitřního světa zobrazovaných prvků. Obrazy tlumočí duchovní významy, symbolizují lidské situace, přeměny energií a putování duší. Například Sanchirovy abstraktní struktury mongolských hor jsou plné duchů a jejich bloudění i osudů božstev a démonů.

Sanchir ale není jen malíř, vytváří i fresky, mozaiky a reliéfy a podílel se i na přípravě filmových kostýmů.

  • Sanchirovy internetové stránky najdete zde a galerii obrazů zde.
  • U příležitosti své pražské výstavy věnoval Sanchir rozhovor o malování a Mongolsku a internetovému zpravodajství novinky.cz. Přečíst si ho můžete tady.
  • U příležitosti udělení ceny EU vyšel o Sanchirovi článek v anglických novinách Mongol Messenger. Přečíst si ho můžete tady.

 

 

18.09.2008 03:44:09
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one