zprávy z Mongolska

Znáte mongolské hudební nástroje ? Morinchur, Chučir, Šanza, Jočin

Znáte mongolské hudební nástroje ? Morinchur, Chučir, Šanza, Jočin - obrázek

Znáte mongolské hudební nástroje ? Morinchur, Chučir, Šanza, Jočin - obrázek

základem lidové hudby je pentatonika (písně, eposy a instrumentální hudba). Nositeli lidové hudební tradice jsou rapsódové (instrumentalisté, zpěváci a vypravěči). Existují dva druhy lidových písní: písně v pomalém tempu, vyznačující se velkým rozsahem a bohatou ornamentikou, a písně krátké, jednoduché stavbou i rytmickou strukturou.
Uplatňují se zejm. hudební nástroje strunné smyčcové (morin chur, chučir), strunné drnkací (šanzu), flétny, druh cimbálu aj.

Od roku 1921 vznikaly
umělé písně s revoluční tematikou. V roce 1942 bylo v Ulánbátaru založeno hudebně dramatické divadlo (od roku 1963 Státní divadlo opery a baletu), 1945 vytvořen první symfonický orchestr (od roku 1950 Státní symfonický orchestr), 1972 vytvořena Státní filharmonie. Od roku 1950 působí soubor písní a tanců. Ze skladatelů vynikl B. Damdinsüren (* 1908).


Morinchur
- sestává z lichoběžníkového korpusu, který má zadní desku dřevěnou, přední koženou. Přes hmatník a kobylku jsou taženy dvě struny z koňských žíní. Struny jsou laděny do kvarty (v malé oktávě). Hraje se na ně smyčcem. Nástroj se drží vertikálně s oporou o koleno.

Chučir - sopránový smyčcový nástroj, který má kovový korpus válcovitého tvaru s přední deskou koženou. Hmatník se čtyřmi kolíky prochází korpusem. Struny jsou po dvou, laděny do kvinty. Zvuk ostrého zabarvení poněkud připomíná housle. Chur - tenorová varianta chučiru. Podle něho jsou nazýváni "churči".

Šanza - je svéráznou kytarou Orientu. Má korpus nevelké oválné formy, dlouhý hmatník. Hraje se na tři hedvábné struny. Rozsah výrazné hry dosahuje tří oktáv. Je oblíbeným nástrojem dívek.

Jočin - typ stolového cimbálu, do strun se bije rákosovými paličkami.

Zdroj:
http://mongolska-hudba.blog.cz/1105
http://leccos.com/index.php/clanky/mongolska-hudba
DL
04.06.2011 08:55:08
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one