zprávy z Mongolska
<p>Denzen, UB 2008</p>

Denzen, UB 2008

Manželka Ivana a otec Rinčen, 2002
Manželka Ivana a otec Rinčen, 2002
Maminka
Maminka
Shaman.jpg
final3.jpg
Památník na místě někdejšího města Karakorum.
Památník na místě někdejšího města Karakorum.
Den Barsboldt: výtvarník, který je vidět - obrázek

Den Barsboldt: výtvarník, který je vidět - obrázek

Ulánbátar není město, kde by stála socha na každém rohu. Tedy nepočítáme-li betonové medvědy, tučňáky, rakety a pohádkové bytosti, které jsou tak příznačné pro zdejší dětská hřiště. Těch opravdových soch je v centru jen tak co by na prstech spočítal. A Den Barsboldt má na svědomí hned čtyři z nich – kromě civilního Zoriga před hlavní poštou, B. Rinčena třímajícího knihu před národní knihovnou a avantgardních hodin na třídě Bagaa Toiruu taky vloni s velkou slávou odhalený památník Beatles (obr. zde). A Denovy výtvory jsou vidět nejen v Mongolsku.

Z Denzenovy (momentálně nezobrazené) webové prezentace zpracovala LKK.

KDO: Namkhaitseren Sanchir (Sančir)

KDE: Galerie Sgrafito no. 15, Plzeň

KDY: vernisáž 11. listopadu 2008

a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
Sanchirova škola moderního světoobčana - obrázek

Sanchirova škola moderního světoobčana - obrázek

aneb Z Ulánbátaru do Evropy a zase zpět

Sančir je v Ulánbátaru vážený pán. Koluje v něm krev polských a mongolských aristokratů, jeho tatínek sem z předválečného Německa přivezl ideje konstruktivismu a první housle a Sančir sám maluje nádherně barevné obrazy prosycené směsí evropské a dálněvýchodní inspirace. Je velmi vzdělaný a mluví perfektně česky. Když jsme od něj po několika hodinách hovoru odcházeli, jako by se něco stalo s mapou světa – byla plastičtější, barvitější, provázaná spoustou cest a Mongolsko v ní svítilo jako oheň ve stepi.

Zapsala: Lucie Kellnerová Kalvachová

Autumn Fruits

Autumn Fruits

Sanchir, 2000
Revolver

Revolver

Sanchir. 1992
Spring Dust

Spring Dust

Sanchir, 1998
Čonos B. Sosorbaram - obrázek

Čonos B. Sosorbaram - obrázek

Narodil se v roce 1941, ve třinácti letech nastoupil na střední uměleckou školu v Ulánbátaru a po jejím skončení začal pracovat jako výtvarník v divadle. V různých divadlech pracoval až do roku 1990 a podílel se na 112 hudebních a 70 činoherních představeních. V 60. letech strávil tři roky na praxi v Moskvě a v 70. letech absovoval s vyznamenáním Repinovu akademii v Leningradě. Od roku 1990 je malířem na volné noze, vystavoval v mnoha zemích Evropy a získal řadu ocenění, mimo jiné i za nejlepší mongolský obraz roku 2003, 2005 a 2006.  
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one