zprávy z Mongolska
první sníh

první sníh

pochmurný den

pochmurný den

ranní modlitba

ranní modlitba

Choindongiin Khurelbaatar - obrázek

Choindongiin Khurelbaatar - obrázek

Khurelbaatar se narodil v roce 1959 ve znamení prasete - u nás by se řeklo, že pod šťastnou hvězdou. Vystudoval střední výtvarnou školu v Ulánbátaru a získal práci ve filmových atelierech. Po roce a půl ho mongolská televize vyslala na další studia do SSSR, a tak strávil dalších šest let na věhlasné Repinově akademii v Leningradě (Petěrburgu). Vystudoval Akademii výtvarných umění v Ulánbátaru a Repinovu akademii v Leningradě. Zúčastnil se řady výstav v Asii i v Evropě a několik let byl předsedou Mongolského svazu umělců. Pro jeho obrazy je příznačná otevřená mongolská krajina, postavy šamanů a mnichů,  vlci a koně, práce se světlem a tajuplná atmosféra. Rád hraje šachy.

Zpovídali jsme ho 24.4.2009 v jeho ateliéru v Domě umělců. Ptal se hlavně Luboš Svoboda, zaznamenala Lucie Kellnerová Kalvachová:

Namkhaitseren Sanchir - obrázek

Namkhaitseren Sanchir - obrázek

Sanchir se narodil v roce 1946 v Ulánbátaru. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Leningradě. Vystavoval samostatně a kolektivně v Evropě, Americe i Asii. Dnes žije v Ulánbátaru a patří k nejuznávanějším mongolským umělcům. V jeho díle se mísí znalost evropských malířských technik a mongolská duchovní tradice. Maluje mimo jiné překrásné variance na stepní trávy.

Ve dnech 12. - 28. listopadu 2008 budou Sančirovy obrazy k vidění v Plzni, v galerii Sgrafito (Rooseveltova ul.)

Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one