zprávy z Mongolska

D.Lukešová: Jaké druhy ryb žijí v Mongolsku ?

Jaké druhy ryb žijí v Mongolsku ? - obrázek

Jaké druhy ryb žijí v Mongolsku ? - obrázek

V mongolských řekách Selenge, Orchon, Dzavchan, Baldž, Onon a Eg a také v řadě mongolských jezer, např. Chövsgöl, Ogii Nuur,  žije až 76 druhů ryb. K nejhojněji zastoupeným druhům patří : lenok sibiřský (dzeveg), hlavatka sibiřská alias tajmen (tul), lipan (chadar), štika (curchaj), okoun (algana), jeseter sibiřský (chilem), osman altajský (šar sugasa) aj.

Napsala: Daniela Lukešová

Nejatraktivnější rybou je bezesporu tajmen (Hucho taimen), známý rovněž pod názvem hlavatka sibiřská.  Jistě vám tento název připomíná, že další blízký druh hlavatky podunajské  (Hucho hucho) lze ulovit jen v srdci Evropy ! Tajmen - největší lososovitá ryba dorůstá v mongolských vodách délky 100–130 cm a největší ulovené ryby přesahují délku i 140 cm. K uloveným rybám je třeba se chovat ohleduplně, všichni ulovení tajmeni musí být po zdolání opatrně puštěni zpět do řeky !

Záchranný program tohoto druhu  k uchování biodiverzity v podmínkách Mongolska  probíhá na severozápadu země, nedaleko od jezera Chövsgöl.  

Další, nejhojněji zastoupenou lososovitou rybou v mongolských řekách, je lenok sibiřský (Brachymystax lenok) a další druhy lenoků, bez českých názvů. Běžně dorůstají velikosti 50-60 cm, v některých lokalitách i přes 70 cm .

V mongolských vodách se vyskytují dva druhy štik: štika obecná (Esox lucius) a štika amurská (Esox reicherti), které se liší svým zabarvením. Oba druhy dorůstají 70–100 cm a bez problémů ulovíte i  115 cm kusy.

Více je zde zastoupeno několik druhů lipanů, nejhojněji  lipan sibiřský (Thymallus arcticus). Tyto lososovité ryby se loví v běžné délce kolem 40 cm.

Doplňkově se v Mongolsku  přímo v trofejních velikostech 40-50 cm  vyskytuje i okoun říční (Perca fluviatilis).

Treskovitá ryba  mník jednovousý (Lota lota)  dosahuje v mongolských vodách neuvěřitelné velikosti kolem 1 m,  především na jezeře Chövsgöl.

Setkáme se zde i s několika druhy síhovitých ryb, žije zde  síh severní (Coregonus lavaretus), zvaný maréna.

V povodí Ononu ulovíte nejen atraktivní lososovitou rybu, místní formu pstruha (lenoka), ale i kaprovitou rybu bolena ononského (Aspius leptocephalus).

Osman altajský (Oreoleuciscus potanini) je typickým kaprovitým endemitem v mongolských vodách.

Nádherné úlovky jesetera sibiřského (Acipenser baerii) z průzračných mongolských řek vás budou stále překvapovat.

Kdy vyrazit na ryby ? 

 Od poloviny srpna do poloviny října, kdy je nejstálejší počasí a největší pravděpodobnost úspěšného rybolovu. Muškaři ať raději přijedou ještě v srpnu ! 

Jaké rybářské nádobíčko s sebou ? 

Pouzdro a 2 pruty pro střední a těžkou přívlač v délkách kolen 270 cm. Dále 2 kvalitní navijáky, vlasce nebo pletené šňůry 0,25- 0,45 mm a také nástrahy - woblery 11-25 cm a rotační třpytky.

A co si berou muškaři ? 

Pouzdro a 2 pruty se zátěží 5-6 a 8-10 AFTMA a plovoucí i potápivou šňůru. Loví se na streamery i suché a mokré mouchy a nymfy. Rozhodně nezapomenout s sebou kleště k vyprošťování háčků a pevný nůž.

A na závěr magický pozdrav před lovem: „Ryba fták !“

 

 

23.12.2008 22:00:46
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one