zprávy z Mongolska

D.Lukešová: Národní park jezero Chövsgöl

Národní park jezero Chövsgöl - obrázek

Národní park jezero Chövsgöl - obrázek

Národní park vznikl v roce 1992 a rozkladá se na ploše 838 000 ha. Rozlohou je větší než Yellostonský národní park v USA. Oblast je přísně chráněna před tranzitem mezi Centralní asijskou stepí a Sibiřskou tajgou.

Dominantou narodního parku je  jezero Chővsgől - druhé největší mongolské jezero situované v severozápadní části země, nedaleko hranic s Ruskem. Rozkládá se na  úpatí východní části pohoří Sayan, kde tvoří jižní hranici Velké sibiřské tajgy s typickými sibiřskými modříny.

Napsala: Daniela Lukešová

Národní park jezera Chövsgöl je vzdálen 900 km severozápadně od Ulaanbaataru, na ruské hranici. Návštěva národního parku začíná v osadě Khatgal na jižním konci jezera. Mongolské letecké společnosti nabízejí lety do Moronu, hlavního města provincie Chővsgől, odkud lze do Khatgalu cestovat 3 až 4 hod. terenním autem.

V této oblasti lze z klimatického hlediska zaznamenat během jediného letního dne náhlé změny počasí, kdy horké sluneční dny střídají prudké dešťové přeháňky, silný vítr a zrána přízemní mrazíky. Cestování v tomto období není snadné, vzniká zde řada jezírek a mokřad. Na jaře a na podzim je oblast v okolí jezera sušší, teploty však klesají k bodu mrazu. Zimní období je zde neuvěřitelně kruté.

Název jezera Chővsgől v překladu znamená „Modré vodní jezero“ a je v Mongolsku tradičně považováno za posvátné, neboť většina jezer v této zemi má slanou vodu, např. jezero Uvs - největší mělké slané jezero v západní části Mongolska. V zimním období jezero kompletně zamrzá a led je natolik silný (až 120 cm), že unese povozy se zvířaty i těžká vozidla, která si tímto způsobem v minulosti zkracovala cestu. Tento způsob dopravy přes jezero je od roku 1990 zakázán, aby bylo zamezeno znečištění jezera oleji a toxickými produkty.

První potápěčskou expedici v roce 2007 do hlubin bájného jezera Chővsgől, s nejprůzračnější vodou směřující do Bajkalského jezera, vedl Čech Lubomír Svoboda z Krasova v České republice. K prvním ponorům přizval další zkušené potápěče Stevena Schwankerta a Petera Hesse z USA, členy světového EC. Za prioritní počin bylo Lubomíru Svobodovi v New Yorku v roce 2008 uděleno členství v prestižním světovém klubu „The Explorers Club“ (EC). 

Potápěči si lokality ponoru na jezeře Chővsgől pečlivě naplánovali na podkladě povolení a jednání se správci Národního parku jezera Chővsgől. Získali od nich cenné informace, kdy je historicky zdokumentováno potopení asi 40 těžkých nákladních aut s nákladem. Zdá se však, že tento počet bude několikanásobně vyšší.....

27.12.2008 16:45:06
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one