zprávy z Mongolska
O vlcích jen dobré - obrázek

O vlcích jen dobré - obrázek

Vlci jsou dravci. Dravci tak silní a vytrvalí, že dokáží přežít i v nejméně příznivých podmínkách pouští, vysokých hor, tundry či stepi a téměř všude stojí na vrcholu potravního řetězce. Tam, kde vlci žijí v blízkosti lidí, jsou častým námětem pro folklór a mytologii, jak v kladném, tak i v záporném vyznění. Mongolsko není výjimkou.

Napsala: Daniela Lukešová

Vlk šedý je rozšířený po celém Mongolsku a pastevci s ním po staletí vedou urputné boje. Podle legendy bůh řekl na počátku vlkovi, že smí zabít a sežrat jednu z tisíce ovcí. Ale vlk to pochopil tak, že má tisíc ovcí zabít a jednu sežrat. Proto prý vlci, jako jedni z mála druhů v živočišné říši, zabíjejí mnohem víc, než sami dokážou sežrat. Například v 80. letech byly v Mongolsku škody na dobytku způsobené vlčími smečkami odhadovány na 15 000 kusů ročně.

Ale vztah k vlkům není zdaleka jen negativní. Vlk patří mezi nomády k nejvýznamnějším totemovým zvířatům. Sám Čingischán byl prý potomkem vlka a srny a staří Mongolové věřili, že duše mrtvých mohou dojít do nebe, jen když je tělo roztrháno právě těmito šelmami. I vlčí krvelačnost má možné logické opodstatnění – brání přemnožení býložravců, a tím vypasení trávy a rozšiřování pouští.

Vlčí trofeje – ocas, zuby a záprstní kůstky se používají jako talismany. A využití má vlk i v lékařství. Pojídání vlčích vnitřností by mělo léčit chronické zažívací potíže a prášek ze sušené vlčí řiti údajně léčí hemoroidy.

Nesmiřitelnou válku vyhlásili vlkům komunisté. V roce 1917 Lenin přislíbil svým příznivcům, že pokud komunisté získají moc, všechny vlky vybijí. Takže po roce 1921, kdy se Mongolsko stalo prvním sovětským satelitem, stát označil vlky za třídní nepřátele a rok co rok pořádal velké vyhlazovací lovy, které trvaly týden v prosinci a týden v březnu. Každý, kdo předložil pár uší, byl odměněn ovcí a plstí na stěny geru. V květnu pak začínala kampaň na vybírání vlčích doupat a zabíjení vlčat. Podle dobových záznamů bylo každoročně vybito pět a až deset tisíc vlků.

 Dnes už se státní hony na vlky nepořádají. Mongolové a cizinci loví individuálně – ten, kdo dokáže ulovit tak chytré, silné a vytrvalé zvíře, je pokládán za hrdinu. Ulovení vlka, zvláště v lednu, prý také přináší štěstí na celý další rok.

Použité zdroje:

30.09.2008 04:54:49
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one