zprávy z Mongolska

Světové fórum mongolistů.

Světové forum mongolistů.  - obrázek

Světové forum mongolistů. - obrázek

V Ulan-Ude, v ruském Burjatsku, se sešlo na 650 mongolistů celého světa. Po dobu těchto dnů si mongolisti vyměnili řadu zkušeností v oblasti ochrany a udržení mongoského jazyxka, písma, kulturních tradic a rovněž se podělili o dojmy z organizace mezinárodních setkání, sympozií, festivalů umění a sportovních soutěží. Čtěte více... 

Na slavnostním fóru promluvili prezidenti Mongolska  Burjatské republiky - Ts.Elbegdorj a V.V.Nagovitsyn.

 "Usilovali jsme, aby se uspořádání fóra stalo symbolem setkání lidí mnoha národů, v naší zremi. Domnívám se, že díky úřasti prezidenta Mongolska a zvýšené pozornosti mongolského státu byl učiněn krok k zajištění ochrany  národního jazyka a kultury, " řekl prezident Nagovitsyn.

V dopise, zaslaném ruským prezidentem D. Medveděvem ůčastníkům fóra, se uvádí, že fórum náleží k významným událostem týkajícím se bilaterálních vztahů a spolupráce nejen mezi Mongolskem a Burjatskou republikou, ale i rozvoje mongolsko-ruských vztahů a vzájemné spolupráce. D. Medveděv v dopise poznamenal, že je přesvědčen, že během akce mezi  učenci a výzkumníky vznikala řada významných návrhů a podnětů, neboť mají srdce a mysl na pravém místě, a mohou tak významně přispět k propagaci mongolského  lidu.

 

Čestný předseda Fóra světových mongolistů  předal všem mongolistům pozdrav mongolského lidu, který přivezla tzv.„mongolská pošta“, skupina mongolských, tuvských a burjatských jezdců, ve věku 13-55, podle tradičního způsobu  doručování informací.

 

V Burjatské republice se v průběhu fóra konaly slavnostní obřady v osmistěnné jurtě, byly pořádány soutěže ve třech sportovních disciplínách, konference vědců a výzkumných pracovníků. Dále bylo slavnostně otevřeno mongolské jazykové a kulturní centrum a uspořádány veletrhy a hudební festivaly.

Zdroj: MONTSAME 20.7.2010

DL

05.07.2013 17:17:07
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one