zprávy z Mongolska

Tradice na mongolském venkově

Tradice na mongolském venkově - obrázek

Tradice na mongolském venkově - obrázek

Mongolové jsou od přírody pověrčiví a jejich tradiční zvyky jsou součástí jejich lidové kultury a náboženských praktik. Turisté se těmito pravidly nemusejí znepokojovat, při zdejší pohostinnosti každý hostitel chce, aby se jeho hosté cítili dobře. Pokud však budete jejich zvyky znát, budou si vás vaši hostitelé vážit. Čtěte více...

V jurtě

Při příchodu do jurty překročte práh (nešlapejte na něj, považuje se to za urážku), ponechejte si čepici na hlavě a při pozdravu  ji  smekněte, muži se vydají do levého půlkruhu, ženy vpravo. V zápětí se posaďte, ale nesedejte si do zadní části jurty, pokud vás k tomu hostitel sám nevyzve (nestavte se zády k domácímu oltáři ani si nesedejte přímo před něj).

Pohovořte,  odkud pocházíte, ukažte fotografii z domova (pohlednice). Jídlo nebo předměty přebírejte vždy oběma rukama nebo pravou rukou, podepřenou levicí v lokti nebo v zápěstí. Jídlo si berte z talíře levou rukou. Pokud vám budou nabízeny různé neobvyklé lahůdky, vždy si vezměte malý kousek nebo usrkněte, event. přiložte misku k ústům. Smočte rty a tvařte se, že ochutnáváte ( mohli byste hostitele urazit). Nesahejte prsty na hranu šálku (špatné znamení). Při nabídnuté vodce  smočte v misce prsteníček a stříkněte pár kapek do vzduchu na všechny čtyři světové strany (požehnání, modlitba). Připravte si vždy nějakou píseň z vaší země a ve vhodné chvíli ji zazpívejte.  V jurtě nehvízdejte (nosí to smůlu).

Hostitele obdarujte až při odjezdu (nikoli po příjezdu) a své dary vyložte na znamení úcty na stůl (ne na podlahu). Nekřižujte cestu starší osobě (znamení neúcty). Pokud někomu nechtěně šlápnete na nohu nebo jej kopnete, podejte si s ním ruku na znamení omluvy.

Zvyky týkající se ohně

Nedávejte sami oheň lidem z vedlejší jurty, pokud k nim nemáte blízký vztah. Nevhazujte do ohně nic, kromě paliva (topení nechejte na hostiteli). Nestoupejte do ohně a neudupávejte plameny ( jsou posvátné).  Nešlapejte do popela (vstoupí do něj duše mrtvých). Nelehejte si s nohama směřujícíma k ohni (vyhnali byste tím domácí bůžky). Nepoužívejte v blízkosti ohně sekeru (bůh ohně by se mohl polekat).

DL

05.07.2013 16:50:24
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one