zprávy z Mongolska
Dárky potěší - obrázek

Dárky potěší - obrázek

aneb Nesahej mi na hlavu!

Pravidla slušného chování nám jsou vtloukána do hlav od raného dětství. Díky tomu víme, že při jídle se nemlaská, dloubat se v nose na veřejnosti je nechutné a špinavé boty se nechávají přede dveřmi. Ale co když shodou okolností stojíme před jurtou kdesi v Mongolsku a chystáme se vstoupit? Vystačíme si s tím, co nás rodiče učili, nebo s naším středoevropským chováním budeme za nezdvořáky?

Napsala: Markéta Hrdoušková

Legendární mongolská kuchyně... ehm  - obrázek

Legendární mongolská kuchyně... ehm - obrázek

Mongolské jídlo je pro mnoho cizinců příliš masité a tučné a málo kořeněné. Usedlíci sice na dobrého dušeného kozla nebo na čerstvé dozlatova osmažené pirohy „chušůry“ nedají dopustit, ale počítejte s tím, že strava může být problém. Třeba koňské maso nebo kozí mléko. Na druhou stranu, pokud to jde, u mongolských hostitelů pohoštění neodmítejte – dávají vám to nejlepší, co mají.
Počasí je nevyzpytatelné  - obrázek

Počasí je nevyzpytatelné - obrázek

V Mongolsku se během roku promění teplota ze 40 nad nulou až na 40 pod nulou. Ale i v jediném letním dni dokáže spadnout z úmorného vedra na 15 nebo i 10 stupňů. Kdosi nám říkal že v téhle zemi si nikdy, ale opravdu nikdy, nemůžete být jistí, že zítra nebude sněžit... Outdoorové oblečení, například zn. North Face, i campingové vybavení tu lze pořídit za báječnou cenu, ovšem kvalita je proměnlivá. Takže je lepší být připraven z domova.
Počítejte s dostatečnou časovou rezervou  - obrázek

Počítejte s dostatečnou časovou rezervou - obrázek

Podle místního přísloví je v Mongolsku „času a místa vždycky dost.“ Tady se nespěchá, čeká se, až se věci stanou. Pokud spoléháte na veřejnou dopravu, můžete někde uprostřed stepi ztvrdnout i na několik dní. Pokud máte pronajaté auto (pronajímá se tu většinou jen s řidičem, což v krajině bez silnic má své opodstatnění), počítejte s poruchami, uvíznutími v bahně a všemi dalšími možnými komplikacemi. Zpáteční letadlo ovšem nepočká.

Pár tipů na cestovky zde:

2
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one