zprávy z Mongolska

Čech průkopníkem potápění v Mongolsku

Čech průkopníkem potápění v Mongolsku - obrázek

Čech průkopníkem potápění v Mongolsku - obrázek

V roce 2007 se na mongolském jezeře Chövsgöl konala mezinárodní potápěčská expedice pod vedením Stevena Schwankerta. Zúčastnil se jí i Čech Lubomír Svoboda a získal za to členství v Klubu Explorerů http://www.explorers.org/

Magazínu o potápění a podvodním světě BUDDY č. 7/2008 pak o svých potápěčských zkušenostech poskytl následující rozhovor:

B: Jak vás napadlo potápět se v Mongolsku?
L: V Mongolsku žiji již od roku 1997. Předtím jsem žil v Čechách, pocházím z Krasova u Krnova. Potápěl jsem se v českých lomech a jezerech, tak jsem si řekl, že bude možné potápět se i zde. Navíc je potápění můj velký koníček. Se Stevem Schwankertem jsem se potápěl v Mongolsku minulý rok. Je to můj kolega z Explorers clubu. V Mongolsku je spousta jezer, tudíž spousta možností k potápění. Často na místech, kde se nikdo před vámi ještě nepotápěl.
 
B: Jsou v Mongolsku potápěčské základny, kluby, prodejny?
L: V Mongolsku prozatím nejsou žádné kluby anebo prodejny, jedinou potápěčskou základnu mám já. Najdete tam 2 kompresory, 40 lahví a 2 gumotexové čluny s motory.
 
B: Které lokality patří u vás mezi vyhlášení a proč? Co tam pod hladinou můžeme vidět? Kromě fauny je možné najít pod vodou i vraky? Nebo nějaké archeologické památky?
L: Nejznámější potápěřskou lokalitou je jezero Chövsgöl. Průzračně čistá voda a v přírodní rezervaci. Kde jsou potopené vraky lodí, osobních i nákladních aut. Mníci tu dosahují velikosti běžně jednoho a půl metru. Mezi místními se mluví o komunistické době na konci 30. let, kdy se do jezer naházela řada buddhistických relikvií z 663 buddhistických klášterů, které byly při komunistických stalinských čistkách zničeny), a tak se snažíme pod vodou i něco najít. Vše je možné. Nezapomeňte, že Mongolsko je sousední zemí Ruska, kde i nemožné je možné...
Minulý rok jsem se na tomto jezeře potápěl s mezinárodní expedicí, Američany, Angličany, Rakušany, Australany a Mongoly celkem deset dnů. Natočili jsme tu dokument a zaznamenali ve 30 metrech rybu, která měla dobrých pět metrů. Také jsem se tam potápěl s Petrem z Čech, se kterým jsem se potápěl kromě jezera Chövsgöl i na jezeře Ögii Nuur, vzdáleném asi 400 km od Ulaanbaataru. Letos s ním chystám expedici od 22. 7. s potápěči z Čech.
 
B: Co rybářství a potápění? Jak se tu snáší tyto dva rozporuplné sporty? Rybáři o Mongolsku říkají, že už to není, co to bývalo, že se tam špatně hospodaří s přírodními zdroji. Co si o tom myslíte?
L: Potápění je tu na úplném počátku. Rybaření je horší proto, že se Mongolové naučili jíst ryby a dnes je chytají do sítí. Navíc je exportují i do vedlejší Číny. Proto musí rybáři cestovat za kapitálními úlovky dál od Ulaanbaataru. I přesto je to stále ráj pro rybáře. Pro potápěče také, protože takové nadstandardní velikosti ryb se v Evropě nikde nevidí. Navíc tu může potápěč neustále něco objevovat a mapovat nová místa, která nikdo před ním ještě nenavštívil.
 
B: Můžete nám prozradit, kam se chystáte potápět v nejbližší době?
L: V červenci se budu potápět s členy Explorers klubu v Afghánistánu. Členové tohoto klubu cestují po celém světě za účelem objevování, zkoumání a bádání. Účastnili se řady expedic, kde mapovali artefakty v paláci Kleopatry v Alexandrii, odhalili ztracené město Heracleion, našli a prozkoumali ztracenou loď Orient, která se potopila v dobách bitev mezi Napoleonem a Nelsonem, zkoumali DNA, rozmnožování a migrování žraloků, dynastii Ming, španělský vrak Galleon, vysokohorská jezera v Bolívii a Chile atd.
05.07.2013 17:13:27
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one