zprávy z Mongolska
Klub explorerů - obrázek

Klub explorerů - obrázek

Klub explorerů sdružuje terénní výzkumníky z nejrůznějších oborů a částí světa. Založen byl v roce 1904 a jeho členy byli například polárník Roald Amundsen, letec Charles Lindbergh, astronaut Neil Armstrong, zooložka Diane Fosseyová nebo horolezec Edmund Hillary. Klub je ale činný i dnes a jeho zájem se upírá hlavně do budoucnosti. Cílem je pěstovat terénní průzkum, přispívat k rozvoji vědy a rozvíjet v člověku životně důležité průzkumnické instinkty.

Členové klubu jsou z nejrůznějších oborů, zabývajících se výzkumem na zemi, na moři, ve vzduchu i ve kosmu, s hlavním důrazem na fyzikální a biologické vědy. Klub podporuje a vzdělává nové průzkumníky, kteří prokázali dostatečnou vizi, odvahu a vytrvalost. Podpora má formu finančních grantů, ale také zapojení do expedicí vedených odborníky. Výsledky se prezentují na seminářéch, ve čtvrtletníku a na webu a klub vlastní i velký archiv se sbírkami fotografií, filmů, map, cestopisů a článků.

Klub má dnes 30 místních poboček, z toho 24 v anglofonním světě. Členové pocházejí ze 60 zemí. Členem se zájemce stane jen na doporučení jiného člena klubu a po podrobném posouzení přijímací komisí

Etický kodex explorera:

Snažte se získávat nové poznatky a informujte o své činnosti a výsledcích co nejpravdivěji. Právě získávání a šíření nových informoací je tím, co odlišuje explorera od dobrodruha nebo lovce pokladů.

Mějte úctu k prostředí a místní kultuře a zanechávejte je neporušené. Pamatujte, že explorer je cizinec a host.

Respektujte místní, národní a mezinárodní právo. Odebírejte pouze nutné vzorky a pouze se souhlasem úřadů, je-li vyžadován.

Vždy uvádějte své zdroje. Buďte si vědomi práce svých předchůdců a uvádějte ji ve svých studiích. Všichni stavíme na výsledcích těch před námi.

Plánujte své expedice pečlivě a vyhýbejte se zbytečným rizikům. Uskutečňujte své záměry s odpovídajícím vybavením a nepřeceňujte schopnosti a sílu týmu.

 

05.07.2013 17:13:49
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one