zprávy z Mongolska

Mongolský prezident Ts.Elbegdorj se potápěl v Bajkalu

Mongolský prezident Ts.Elbegdorj se potápěl v Bajkalu  - obrázek

Mongolský prezident Ts.Elbegdorj se potápěl v Bajkalu - obrázek

Prezident Ts.Elbegdorj se dne 16. července stal první hlavou státu, která se účastnila ponoru na dno jezera Bajkal, nejhlubšího sladkovodního jezera na světě.   Čtěte více...

V ruské ponorce Mir-1, byli současně přítomni i burjatští a mongolští vědci, kteří se účastnili minulý týden celosvětového setkání Mongolistů v Burjatsku spolu s prezidentem Elbegdorjem.

Prezident v ponorce strávil dvě hodiny pozorováním unikátní  flóry a fauny jezera Bajkal a o své zážitky se dělil se svou ženou a synem pomocí rádiového spojení, jak sdělil Ruský fond na ochranu jezera Bajkal.

"Cítím obrovskou radost a bezprostřední spojení s přírodou," řekl Elbegdorj ze dna sibiřského jezera. "Cítím se součástí Bajkalu [což v mongolštině znamená příroda]". Na tiskové konferenci poté řekl, že mongolská řeka Selenga je hlavním přítokem jezera Bajkal a prochází mnoha horskými pohořími. "My [Mongolsko] bude tento zdroj chránit," řekl prezident Elbegdorj.

Jezero Bajkal, se zásobou cca 20% světového zdroje sladké vody, se rozprostírá v ruské Burjatské republice, která sdílí hranicí s Mongolskem. Mongolské jezero Chovsgol, je po Bajkalu druhým největším sladkovodním jezerem a zdá se, že obě jezera mají mnoho společného.

Fond na ochranu jezera Bajkal tvoří skupina, která vznikla v roce 2008 na popud ruské investiční banky Metropol, aby podpořila záchranu jezera. Mluvčí sdělil, že fond v polovině srpna, že k průzkumu sibiřského jezera Bajkal se připojí James Cameron, režisér dvou nejúspěšnějších filmů všech dob (Titanic a Avatar), stejně jako americký oceánograf, průzkumník a námořní specialista, Don Walsh.

Zdroj:

http://ubpost.mongolnews.mn/index.php?option=com_content&task=view&id=5076&Itemid=36

DL

 

05.07.2013 17:12:58
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one