zprávy z Mongolska

Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné

Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné - obrázek

Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné - obrázek

Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák… Glamping, neboli „glamorous camping" tohle všechno ale staví na hlavu. Luxusní stany jsou vybaveny lépe než hotely a veškeré aspekty přírody jsou pokud možno eliminovány. Více...

Zarputilí čundráci si asi trhají vlasy – jejich nedobytná pevnost – kempování v přírodě – je pomalu ale jistě kolonizována konzumem. Turisté jsou čím dál náročnější a rozmazlenější a pocit luxusu chtějí zažívat permanentně. A tak už ani sousloví „vyjet si pod stan“ nebude synonymem nezávislé dovolené po svém, ale jednou z mnoha variant dovolené, jejímž hlavním úkolem je vytvořit prostředí co nejvíce podobné domovu.

Tenhle paradox ale láká čím dál víc lidí. Luxusních kempů po celém světě přibývá a vznikají nejrůznější variace přepychových stanů. Je libo apartmán v týpí? Anebo raději vyzkoušíte plazmovou televizi v jurtě? Na výběr je také např. honosné sídlo v cikánské maringotce nebo ekologická stanová buňka, která ovšem ve své ekologičnosti nesahá normálnímu stanu ani po kotníky.

Pokud chcete zkusit něco nového, pak může být glamping zajímavou zkušeností. Stany už stojí, nikdo je tedy nemusí po tmě stavět. Studená zem s karimatkou se taktéž nekoná, měkoučká postel už je rozestlaná. Hygiena v horské říčce nebo čundrácká specialitka „rum místo kartáčku“ je v „glampu“ nahrazena horkou koupelí ve vaně.

Jurta nejen pro pastevce
Zřejmě víte, že jurta je původní obydlí mongolských pastevců. Její typy najdeme ale i v Kyrgyzstánu, Turkmenistánu a Kazachstánu. Jurta každého národa je trochu jiná. V dnešní době existují specializované firmy, které jurty vyrábějí, takže ji můžete mít i v Čechách a používat ji třeba místo klasické chaty nebo jako přenosné šapitó. Více o Mongolsku a jurtách zde Mytické stvoření olgoj chorchoj na vás číhá v Mongolsku.

Všechno ale něco stojí, takže i kemp, kde vám vyperou prádlo, vymění ručníky a donesou snídani do postele, nutně nemůže stát dvě stovky. Za osobu/noc zaplatíte 1200 Kč až 4000 Kč.

Největší oblibě se glampy těší ve Velké Británii, podobná zařízení ale najdete po celém světě. Za jeden z nejluxusnějších je považován kemp tradičních khmerských obydlí Koh Kong na hranicích Thajska a Kambodže, zároveň jde o první plovoucí kemp na světě. Zajímavě se dá v Thajsku přespat i jinak - např. při nějaké vyhlášené silvestrovské párty přímo na pláži, viz tento článek Největší plážová party světa? Full Moon Party na ostrově Ko Phangan.Další glampy najdete třeba v Tanzánii, kde bydlení v nich můžete spojit s africkým safari, drahé (30 tisíc/týden) mongolské jurty stojí také u Ženevského jezera, luxus francouzských králů můžete za 20 tisíc na týden okusit v kempu u Versailles. Další glampy najdete na jednom z Kanárských ostrovů Lanzarote, v Sardinii, Andalusii, Indii, Austrálii, v Chile nebo v Kanadě.


Za předchůdce dnešního glampingu se považují především výpravy bohatých Evropanů a Američanů na africké safari na počátku 20. století. Jejich tehdejší stany sice nedisponovaly splachovacím záchodem, ale zato byl celý interiér vybaven starožitným nábytkem, rozsáhlé moskytiéry zajišťovaly klid od komárů a služebnictvo nosilo čaj o páté.

Zdroj:

http://www.novinky.cz/cestovani/exotika/250173-luxus-ve-stanu-zkuste-glamping-moderni-kempovani-pro-narocne.html

DL

05.07.2013 18:31:57
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one