zprávy z Mongolska
Rezervace Chustaj - obrázek

Rezervace Chustaj - obrázek

Čerstvé informace z jednodenního výletu (maximálně úsporná varianta) do národního parku Chustaj na koně Przewalského (tak trochu).
Velkou část cesty zvládnete po zbrusu nové dálnici.
Pronájem neoficiálního taxíku z UB na celý den nás vyšel na 30 tisíc tugriků plus benzín (cca 30 tisíc).
Vstupenka do parku stojí 5 USD na osobu.
Do parku je vstup povolen jen s průvodcem a smí se jezdit jen po standardní trase. Můžete si pronajmout furgon (9-10 osob), ale za suchého počasí trasu projede i osobní auto (nás svezl taxikář v rámci celodenní taxy).
Na trase je několik zastávek – průvodce se snaží vystopovat na svazích koně, které pak můžete sledovat dalekoholedem. Staví se také u turkických hrobů z 6.-8. stol. a u tzv. Jelení skály. My průvodce přemluvili i ke krátkému pikniku na břehu řeky. I s prohlídkou malého muzea jsme v parku strávili něco přes 4 hodiny.
Koně Przewalského jsou nejspíš k vidění kolem 6. ráno nebo po 8. hodině večer. Přes den bývají v kopcích a i dalekohledem je z nich vidět jen málo. V parku ale žijí i jeleni, vlci, rysi, draví ptáci a další zajímavá fauna. Navíc jsou tu nádherné kopce a skály a malá říčka. Ideální výlet na víkend z UB.
Přespání v jurtovém kempu u brány je relativně drahé – 12.000 tugriků na osobu pro Mongoly a 25 USD na osobu pro cizince. Stanování je ale možné například v pár set metrů vzdáleních písečných dunách.
Škoda, že nikde není zmínka o zásluze pražské zoo na zachování divokých mongolských koní! O tom, jak byl záchranný progrém náročný, si můžete přečíst z fundovaného zdroje tady.
Čerstvou fotoreportáž z Chustaje najdete tady.
11.06.2009 05:32:28
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one