zprávy z Mongolska
Mongolsko: Země modré oblohy - obrázek

Mongolsko: Země modré oblohy - obrázek

Který stát světa má nejnižší hustotu zalidnění? Jaká země vám ukáže magickou poušť, nekonečné stepi vonící pelyňkem a spásané tisícihlavými stády, buddhistické chrámy, k nimž vedou nesjízdné stezky, jak popisuje K. Kadlecová a fotografoval R. Ptáček (Reflex.cz, 24.11.2009)..Čtěte dál....

 

Zvláštnosti mongolského lovu … - obrázek

Zvláštnosti mongolského lovu … - obrázek

Chcete vědět jak se loví svišť a  vlci ? Znáte zásady kazašského lovu s orly ?
Pak čtěte dál...

Nemluvte, nevolejte, nezpívejte! - obrázek

Nemluvte, nevolejte, nezpívejte! - obrázek

Před vodním duchem varují i seriózní, anglicky psané turistické bedekry, kde ?
Čtěte dál:
Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Největší stopy zanechali dinosauři nedaleko Lyonu“, říká Jan Weyer a pokračuje: Avšak rájem pro profesionální paleontology, i amatérské milovníky dinosaurů jsou především Spojené státy, Mongolsko nebo Čína“.

Nedávný nález obřích dinosauřích stop ve Francii však potvrdil, že významné lokality pro výzkum druhohorních plazů lze nalézt i ve staré dobré Evropě. Pláně dnešní jižní Francie připomínaly v průběhu druhohor scény jako vystřižené z filmu „Jurský park“. Čtěte dál….
Nový příspěvek„ Na Terééééldž !“ aneb cestou necestou, polem nepolem…. - obrázek

Nový příspěvek„ Na Terééééldž !“ aneb cestou necestou, polem nepolem…. - obrázek

Vzpomínám si na naše první „čtvrteční setkání“ s Čechy žijícími v Ulánbátaru, v dnes už „naší Bohemce“. Blížil se první víkend a po slušném týdenním maratónu v Ulánu - od přistání, ubytování, naplánování pracovních setkání s mongolskými kolegy z ministerstva a univerzity, po zahájení projektu zahraniční rozvojové spolupráce (www.vetnaadam.org) - bylo na místě se českých hochů zeptat: „Kampak se nejčastěji jezdí na víkend do okolí Ulánu ?“ A tu zaznělo od orosených půllitrů téměř sborově: „..na Terééééldž !“, což mi v uších zaznělo jako známý povel trenéra na jízdárně brněnské veteriny: „…na koněééé !“

A ono to tak téměř doslova a do písmene bylo…Ráno nás čekalo „XYZ koní pod kapotou“ k překonání vzdálenosti cca 50-60 km, severovýchodním směrem od Ulánbátaru, což jsme po asfaltu zvládli hravě, za necelou hodinku a v poledne na Tereldži bylo přistaveno stádo mongolských koní…

Fotoreportáž ke stejnojmennému článku pořídila Daniela Lukešová - červenec 2009.
Národní park 13.století

Národní park 13.století

"Český" Čingischán

"Český" Čingischán

Vojenské ležení

Vojenské ležení

V mongolském „Národním parku 13.století“, který se rozprostírá v oblasti Erdene, cca 96 km východně od Ulaanbaataru, se rázem ocitnete v mystické době proslulé Čingischánovy říše. Národní park je situován v nádherné přírodní horské scenerii, kde postupně navštívíte šest jurtových kempů s připravenými ukázkami tradičního nomádského způsobu života.

V srdci Čingischánovy říše… - obrázek

V srdci Čingischánovy říše… - obrázek

Už jste spatřili jezdeckou socha Čingischána v nadživotní velikosti alias Čingischánův monument? Pokud tomu tak není, neváhejte se vydat směrem na východ, cca 54 km od Ulaanbaataru. V typické rázovité mongolské krajině, u břehů řeky Tuul, v místě zvaném „Tsonjin Boldog“se nachází historické místo, kde Čingischán našel podle proslulé legendy „zlatý bič“.

Série článků o Mongolsku od autorů známého magazínu Lidé a země - líbilo se nám:

M. Čábela (2007) - Pestře monotónní střed Mongolska (zde)

Filip Weber (2008) - Jak se sviští Mongolskem (zde)

Michal Černý (2007) - Čingischánovo údolí (zde)

Ivan Větvička (2009) - Za dinosaury do Gobi (zde)

Jaromír Kolejka (2007) - Rozporuplný rudý hrdina (zde): dojmy a fakta z Ulánbátaru

Ivan Větvička (2009) - Mongolské kláštery vstávají z popela (fotoreportáž zde): stav klášterů v poušti Gobi jižně od města Sajnšand v jihovýchodním Mongolsku, srpen 2005.

Michal Filip (2007) - Oživené mystérium (zde): o buddhistickém svátku "čham"

Dva roky asijských prázdnin - obrázek

Dva roky asijských prázdnin - obrázek

Před TÍM byla Bára Součková - učitelka a Rosťa Souček - strojař. Teď jsou už skoro dva roky na cestě a po zemi projeli od Turecka přes Írán, Pákistán, Indii, Jihovýchodní Asii a Čínu až sem do Mongolska. V létě se přes Rusko vrátí domů. Mají website Cesta do Asie se spoustou zajímavých informací a vtipných postřehů, ale stejně jsme je nemohli nevyzpovídat:

Otázky kladla: LKK

Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one