zprávy z Mongolska
Sibiř je blízko - obrázek

Sibiř je blízko - obrázek

Praktické informace pro cestování Tuvinskou republikou najdete (zde), zážitky z ruské Burjatie (tady).
Mongolmix - obrázek

Mongolmix - obrázek

Když mix, tak mix. Posledními přírůstky jsou rozhovor s šéfem mongolských záchranářů Bat-erdenem, který ve volném čase zpívá a točí videoklipy (tady), a článek o mongolských dětech ulice a mezinárodních adopcích (tady). Ale zkusit můžete taky naši knihovnu nebo reportáž od šamanů.
Živá příroda - obrázek

Živá příroda - obrázek

Tuhle rubriku pro vás připravuje Daniela Lukešová, docentka české zemědělské univerzity a iniciátorka rozvojových projektů zaměřených na mongolská hospodářská zvířata. Zkuste třeba článek o koních Převalského. Na tom, že se jich dnes po Mongolsku znovu prohánějí mnohohlavá stáda, nese zásluhu i Pražská zoo - a nebylo to jednoduché! Více zde.
Mongolské malířství - obrázek

Mongolské malířství - obrázek

Máme to štěstí znát se v Ulánbátaru s několika předními mongolskými výtvarníky a v rubrice malířství vám s velkou radostí nabízíme virtuální nahlédnutí do jejich ateliérů a barvitých rodinných historií. Posledním přírůstkem je článek o Denzenovi Barsboldtovi zde a rozhovor s Khurelbaatarem Choindongiinem zde.
O čem se mluví - obrázek

O čem se mluví - obrázek

V rubrice aktuality najdete přebrané a shrnuté to, co nás zaujalo v tisku, nejčerstvěji stručnou zprávu o probíhající prezidentské kampani (jestlipak to Enchbajar v květnu zase vyhraje?) nebo poněkud obsáhlejší článek o tom, jak Mongolsko řeší finanční krizi (ty vypůjčené miliardy nebudou zadarmo) a pro zlatokopy něco málo o tom, proč Mongolsko se svým obrovským nerostným bohatstvím pořád ještě nepatří k zemím, kde je každý obyvatel rentiér. (K tématu viz také rozhovor s Ivou Stejskal, právničkou těžařského gigantu Ivanhoe)
predsednictvi.jpg
České předsednictví přeje kultuře! Něco málo o koncertu Čechomoru v UB najdete tady.
Akce v Česku - obrázek

Akce v Česku - obrázek

Zprávy z českého dění najdete v sekci Mongolsko v ČR (naším důležitým zdrojem je tu Společnost přátel Mongolska) a v archivu akcí v ČR (proběhnuvší výstavy, setkání apod.). Posledním přírůstkem je momentálně dubnová diashow Mongolsko 2009 cestovatele Martina Loewa  v utery 14.4. od 19h v KC Novodvorska ve stredu 15.4. od 19h v KC Spořilov.

V Praze také probíhá řada akcí, seminářů a obhajob projektů spojených s realizací  zahraniční rozvojové spolupráce ČR s Mongolskem. Bližší informace naleznete v rubrice Rozvojová spolupráce nebo se můžete obrátit emailem přímo na Danielu Lukešovou z České zemědělské univerzity.

Zprávy z mongolského dění najdete v rubrikách kulturní akce (informace o prezentacích české kultury v UB) a expat life (s výběrem z ostatního dění v Mongolsku). Letošní jaro je díky našemu předsednictví v EU na české kulturní akce docela bohaté - vše vyvrcholí koncerty Čechomoru 18. a 19. května! Pravidelné zpestření nabízí Café Amsterdam a Americké centrum pro mongolská studia.
Oko za oko: ať jsme všichni slepí - obrázek

Oko za oko: ať jsme všichni slepí - obrázek

Mongolové v Česku je téma žhavé, až hořlavé. Doslova. Popsalo se o něm letos už hodně stránek a někteří nelenili a od slov přikročili k činům. Pojímali to různě. Společnost přátel Mongolska pořádala přednášková setkání, aktivisté hnutí Odpor demonstrovali a pálili mongolskou vlajku. Zpráva o incidentu dolehla až do Mongolska a vyvolala předpokladatelně bouřlivou reakci. Co s tím? Čtěte tady.

Není v Asii mnoho zemí, které by měly tu výsadu (domníváme se my, zarytí přívrženci tzv. „malého jazyka“ ze srdce Evropy), že mohou na univerzitě pěstovat bohemistická studia. Patří k nim Mongolsko (s tradičním vztahem k Československu), ale také Čína, Japonsko a obě Koreje. Jak a proč se azijští studenti učí česky, ale taky jak neveselé jsou v současné chvíli perspektivy asijských bohemistik, mongolské obzvláště, pro vás sepsala ostřílená bohemistka a světoběžnice Ludmila Vojtková.

O historii bohemistiky v Mongolsku se dočtete zde, o různé podobě bohemistik v jednotlivých asijských zemích tady a o osobních zkušenostech s výukou v odlišných kulturách tady a tady. Doufáme, že naše rubrika věnovaná asijské bohemistice bude nadále vzkvétat - nabízí neobvyklý pohled na českou kulturu a spoustu neotřelých informací k multi-kulti!

Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one